39 okul yöneticisi öğretmenliğe dönüyor

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2015 yılında uygulamaya koyduğu yönetmelik kapsamında Samsun'da 3'ü okul müdürü 1'i başmüdür yardımcısı olmak üzere toplam 39 okul yöneticisinin 9 Haziran'da görevleri sona eriyor.

39 okul yöneticisi  öğretmenliğe dönüyor

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2 yıl önce uygulamaya koyduğu yönetmelik kapsamında Samsun'da aynı eğitim kurumunda aynı unvanda toplam dört yılını dolduranlar ile aynı eğitim kurumunda aynı unvanda toplam sekiz yılını dolduran toplam 39 okul müdürü ve müdür yardımcısının yöneticilik görevi, 9 Haziran'da sona eriyor. Yöneticilik görevi sona erenlerin yerine önce komisyon tarafından puanlama ardından da mülakat yapılacak.

39 YÖNETİCİ KADROSU BOŞALIYOR

Samsun Milli Eğitim Müdürlüğü'nce okul müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılıklarında 9 Haziran 2017 tarihi itibariyle 4 ve 8 yılını dolduran yöneticilere ilişkin isim listeleri açıklandı. Buna göre 9 Haziran itibariyle Samsun'da 39 okul yöneticisinin, yönetici görevi sona eriyor. Samsun'da 9 Haziran'da yöneticilik görevi sona ereceği açıklanan okul müdürleri arasında Şadiye Muzaffer Turhan Anadolu Lisesi Müdürü İsmail Karaçeşme, Atatürk Anadolu Lisesi Müdürü Yunus Ataseyyar ile Yakakent Halk Eğitim Merkezi Müdürü Osman Keskin ile Alaçam Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdür Başyardımcısı Adem Çavuş bulunuyor. Samsun'da bu okul yöneticileri dışında 35 müdür yardımcısının daha yönetmelik gereğince görevleri Haziran ayında sona erecek.

MÜDÜR YARDIMCILARI YAZILI SINAVLA

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2 yıldır uygulanan yönetmeliğine göre; müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığına yeni görevlendirmeler, bakanlıkça veya ÖSYM Başkanlığınca test usulü ile yazılı sınav yapılacak. Müdürlük görevlendirmeleri ise müdürlük, müdür başyardımcısı, müdür yardımcılığı yapmış olanlardan değerlendirme ve sözlü sınav sonucuna göre yapılacak. Bu sınavda 100 puan üzerinden 70 ve üzeri puan alanlar başarılı sayılacak. Yazılı sınav sonuçları, kesin sonuçların ilan edildiği tarihten itibaren en fazla bir yıl süreyle olmak üzere bu kapsamda yapılacak bir sonraki sınav tarihine kadar geçerli olacak.

MÜDÜR ATAMALARINI KOMİSYON BELİRLEYECEK

Müdürlükte 4 yıllık ya da aynı eğitim kurumu müdürlüğünde toplam 8 yıllık görev süresi dolanlar ile şartları taşıyanlar arasından müdür olarak görevlendirilmek üzere başvuruda bulunanlar form üzerinden değerlendirme komisyonu tarafından değerlendirilecek. Değerlendirme sonucunda oluşan puan sıralamasına göre en yüksek puan alandan başlamak üzere, eğitim kurumlarının boş bulunan müdürlük sayısının 3 katı aday sözlü sınava çağrılacak. Son sıradaki adayla aynı puana sahip olan adaylar da sözlü sınava çağrılacak. Müdür olarak görevlendirilmek üzere başvuruda bulunanlara en fazla 20 eğitim kurumu tercih etme hakkı verilecek.

Gülsüm ATİK

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2017, 08:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER