30 Bin Liralık 'Hibe' Kuyruğu!

Genç çiftçilere 30 bin liraya kadar hibe desteği sağlayacak programa, Samsun'da adeta başvuru patlaması yaşandı. Samsun'da 20 günde ön başvuruda bulunan genç çiftçi sayısı, daha şimdiden 6 bin 200'e ulaştı

30 Bin Liralık 'Hibe' Kuyruğu!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın, Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı'na 20 günde ön başvuruda bulunan genç çiftçi sayısı Samsun'da dün itibariyle 6 bin 200'e ulaştı. Başvuru sahiplerinin büyük bir kısmı da evraklarını tamamlayarak il veya ilçe müdürlüklerine akın etti.

TOPLAM BÜTÇE 450 MİLYON TL

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Samsun İl Müdürü Kadir Güven, 13 Nisan itibarıyla başvuruların başladığını hatırlatarak, genç çiftçilerin programa yoğun ilgi gösterdiğini ifade etti. Güven, programın 3 yıllık bir süreci olduğunun altını çizerek, projeye bu yıl için 450 milyon lira bütçe ayrıldığını kaydetti.

HİBE İÇİN SIRAYA GİRDİLER

Proje başvurularının 12 Mayıs’a kadar devam edeceğine dikkati çeken Kadir Güven, bugüne kadar internet üzerinden ön başvuru yapan kişi sayısının dün itibariyle Samsun'da 6 bin 200'e ulaştığını belirtti. Güven, bunlar içerisinden evraklarını tamamlayarak il veya ilçe müdürlüklerine başvuran genç çiftçi sayısının da fazla olduğunu dile getirdi.

BAŞVURULAR HAYVANCILIK AĞIRLIKLI

Kadir Güven,  Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı'na genç çiftçilerin önce internet üzerinden ön başvurularını yaptıklarını belirterek, daha sonra tamamlanması gereken belgeleri ve evrakları il ve ilçe müdürlüklerine teslim etmeleri gerektiğini ifade etti. 18-40 yaş aralığındaki gençlerin yararlanabildikleri programa internet üzerinden yapılan başvuruların genelinin hayvancılık üzerine olduğunu söyleyen Kadir Güven, "Bunların 4 bin 500'i düveyle ilgili. Yaklaşık 900'ü besi danası, 450 civarındaki başvuru ise koyun yetiştiriciliği ile ilgili. Diğerleri de tavuk, kaz, sera ve sebzecilik meyvecilik gibi dallara dağılmış durumdadır" dedi.

NAKİT PARA VERİLMEYECEK

Başvuruda bulunan bazı vatandaşlar arasında hibe olarak verilecek, 30 bin liraya kadar ulaşan desteğin kendilerine nakit olarak verileceği gibi yanlış bir algı içerisinde olduklarını da söyleyen Kadir Güven, "Biz bu desteği para olarak vermiyoruz. Koyun, dana, sığır alımı için yeterliliklerini tamamlayan vatandaşlarımıza, TİGEM İşletmeleri ile sözleşme şartıyla hayvanlarını aldıkları yere ödüyoruz. Yani vatandaş bu parayı nakit eline almayacak. Sera yaptırdıysa sera yaptırdığı yere, ya da hayvanlarını aldığı yere ödüyoruz" diye konuştu.

12 MAYIS’TA SONA ERECEK

Şehit yakını, gazi, engelli, kadın ve eğitimli genç çiftçilere, pozitif ayrımcılık yaptıklarını da söyleyen Kadir Güven, "Başvurular 12 Mayıs’ta sona erecek. Sonrasında illerde oluşturulacak Genç Çiftçi Proje Değerlendirme Komisyonları tarafından projeler değerlendirilecek” diye konuştu.

BİNLERCE BAŞVURU YAPILDI

Program kapsamında genç çiftçilere 30 bin liraya kadar hibe yoluyla destek verilecek. Projeye bu yıl 450 milyon lira bütçe ayrıldı. Bu durumda yaklaşık 30 bin çiftçiye destek olacak programa 370 bin, yani 25 kat başvuru geldi. Söz konusu program, nüfusu 20 binden az olan yerleşim birimlerini kapsıyor.Gülsüm ATİK

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER