3 Aydır Neredeydiniz?

OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’ne hava yolu ile gelen acil hastalar için inşa edilmiş olan heliport kompleksinin asansörü bozulunca, heliport üç ay boyunca devre dışı kaldı. Bozuk asansör yüzünden acil hastalar Eğitim Araştırma Hastanesi’ne geldikten sonra kara ambulansı ile OMÜ’ye getiriliyordu

3 Aydır Neredeydiniz?

OMÜ'de yaklaşık 3 yıl önce faaliyete geçirilen helikopter pisti, hastaların taşındığı asansör bağlantısı bozulunca atıl durumda kaldı. Üç aydır onarılmayan asansör, gelen yoğun şikayetler üzerine bu hafta sonunda bakıma alındı. OMÜ Tıp Fakültesi Başhekimliğine 3 hafta önce atanan Prof. Dr. Recep Sancak, kendisinin de asansörün bozuk olduğundan yeni bilgisinin olduğunu, öğrenir öğrenmez asansörün yapılması konusunda talimat verdiğini ifade etti. Heliport'taki acil asansörünün yağmurlar sonrasında dijital hafızasının bozulduğunu belirten Sancak, "Ben de bunu öğrendikten sonra asansörü yapan firmaya biran önce yapılması yönünde talimat verdim. Dijital hafıza geçen hafta sonunda Ankara'ya gönderildi. Önümüzdeki hafta yeniden takılacak ve asansörümüz hizmet vermeye başlayacak" dedi.

RAMPA SİSTEMİ DE YAPTIRACAĞIZ

Asansörün bozuk olması nedeniyle helikopterle hasta getirilmesinde de sorun yaşandığını doğrulayan Sancak, "Ancak sorunun tamamen çözümü için sistem arızalı olduğunda bile hastalarımızın taşınmasını sağlamak amacıyla heliporta rampa sistemi de yaptırıyoruz. Bu şekilde hastalarımızın heliportun hemen karşısındaki acil servisimize hızlı bir şekilde taşınmasını sağlayacağız" diye konuştu.

ACİL SERVİS ÖNÜNE YAPILMIŞTI

OMÜ'de Uluslararası helikopter inişlerine de açık olan heliport, 6800 m2 kapalı alana inşa edilmişti. Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi bünyesindeki Acil Servis önüne yapılan heliport, hava ambulansları için hizmete açılmış, gece uçuşlarına uygun olması planlanmıştı. Pist yapılmasına rağmen asansör bozuk olduğu için acil hastaların üç aydır Eğitim Araştırma Hastanesi'ne sevk edildikten sonra kara ambulansı ile OMÜ’ye getirilmesi tepkiyle karşılandı.

Gülsüm ATİK

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER