3. Ağır Ceza Mahkemesi Geri Geliyor

Samsun’da faaliyet gösteren ve 2014 yılında kapatılan özel yetkili mahkeme statüsünde olan Samsun 3. Ağır Ceza Mahkemesi sürpriz bir kararnameyle geri geliyor

 3. Ağır Ceza Mahkemesi Geri Geliyor

Türkiye’de “özel yetkili savcı” dönemi resmen sona erdi. CMK 250 ve TMK 10. madde ile özel olarak görevlendirilen mahkemeler kapanmıştı. HSYK süpriz kararname yayınlanırken kararnamede Samsun’a 3. Ağır ceza Mahkemesinin de kurulması kararlaştırıldı. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), sürpriz bir kararnameye imza attı. Yaz kararnamesine ilişkin mazeretleri ve yeniden inceleme talepleri kabul edilen yargı mensuplarından boşalan yerlere atama yapıldı.


113 KİŞİNİN YERİ DEĞİŞTİ
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), imzaladığı kararname ile 6'sı idari, 107'si adli olmak üzere toplam 113 hakim ve savcının görev yerini değiştirdi. Kararname ile 6'sı idari, 107'si adli olmak üzere toplam 113 hakim ve savcının görev yeri değiştirildi. Kararname ile "kumpas" olarak nitelendirilen "Poyrazköy", "Amirallere Suikast" ve "Kafes Eylem Planı" davalarına bir dönem bakan İstanbul 21. Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi Vedat Yılmaz Abdurrahmanoğlu, tenzili rütbe ile Bakırköy'e düz hakim yapıldı. Yılmaz Abdurrahmanoğlu, 20 gün önce yayımlanan yaz kararnamesi ile bir süredir görevlendirme ile sürdürdüğü İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'na atanmıştı. "Çarşı" grubuna Gezi eylemleri nedeniyle "darbeye teşebbüs" davası açan Savcı Adem Meral terfi aldı.

 

YENİ AĞIR CEZA GELİYOR
Meral, son kararname ile Küçükçekmece Başsavcıvekilliği'ne atandı. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi daire başkanlıklarına atamalar nedeniyle Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda boşalan 9 ağır ceza mahkemesine yine İstanbul mahkemelerinden yeni başkanlar görevlendirildi. Yeni kurulan ağır ceza mahkemesi ile İstanbul Adalet Sarayı'nda görev yapan ağır ceza mahkemesi sayısı 22 oldu. Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Musa Çatal, Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı'na getirildi. HSYK, yaz kararnamesi ile görev yerleri değiştirilen ağır ceza mahkemesi başkanlarının yetkilerine ilişkin kararnameyi de yayımladı. Kararname ile Ankara, Gaziantep, Gebze, İstanbul, Şanlıurfa, Samsun ve Mardin'de yeni ağır ceza mahkemeleri kuruldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER