2.Abdülhamit hayratı çeşme yeniden yapılacak

1892 senesinde 2.Abdülhamit tarafından yaptırılan 'Hamidiye Çeşmesi' aslına uygun olarak yeniden yapılacak.

2.Abdülhamit hayratı çeşme yeniden yapılacak

''Hamidiye Çeşmesi'' olarak adlandırılan 2.Abdülhamit tarafından 1892 senesinde inşa ettirel çeşme aslına uygun olarak yeniden yapılacak. Yeniden yapılma işlemi arşivdeki fotoğraflardan istifade edilerek rekonstrüksiyon çalışmasıyla gerçekleştirilecek.

SUBAŞI MEVKİNDE BULUNUYOR

'Hamidiye Çeşmesi' Samsun'da Pazar Mahallesi'nde Subaşı mevkinde yapılan çeşme dönemin su ihtiyacını karşılamak için yapılmıştı. 
Çeşme, 2019'da ihya çalışmaları tamamlanarak yeniden hizmet vermeye başlayacak.

Rekonstrüksiyon çalışmalarını ekip arkadaşlarıyla gerçekleştirecek Mimar Aslı İffet Sarıgül, "Hamidiye Çeşmesi, 2. Abdülhamid'in Sultan olarak değil, insan olarak Samsunlulara bir armağanıdır çünkü bütünüyle kendi şahsi gelirleriyle yaptırdığı bir hayrattır. Çeşme, 1892 yılında yaptırılmıştır. 126 yıl önceyi düşünecek olursak su, o dönem için hayat demektir, yani mahalleye su götürmek o mahalleye hayat götürmekle eşdeğerdir.''dedi.

BAŞKAN YILMAZ ÇEŞMENİN YENİDEN HAYAT BULMASINI ÖNEMSEDİ

Tarihi çeşmenin yenilenme aşamalarında yaşadıklarını anlatan Sarıgül, çeşmenin  çeşitli nedenlerle günümüze ulaşamadığını söyleyerek,'' Samsun'un tarihi değerlerini gün yüzüne çıkartmak isteyen Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Hamidiye Çeşmesi'nin de rekonstrüksiyonunun yapılarak yeniden hayat bulmasını önemsedi. Bütün bu gelişmeler doğrultusunda Samsun Belediyesi çeşmenin yeniden yapılması için ihale açtı." ifadelerini kullandı.

SAMSUN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ GEREKLİ BİLGİLERİ PAYLAŞTI

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin gerekli ön çalışmaları yaptığını, çeşmenin ayakta olduğu zamanki fotoğrafları ve edindikleri bilgileri kendileriyle paylaştığını aktaran Sarıgül,  "Biz de olarak ekip arkadaşlarımla ek araştırmalarımızı yaptık. Edindiğimiz tüm bilgiler, fotoğraflar ve veriler doğrultusunda, Samsun Büyükşehir Belediyesi Etüd ve Projeler Daire Başkanı Cüneyt Yalçınkaya ve tarih danışmanlarının rehberliğinde projeyi ölçeklendirip detaylandırdık.

Çeşmenin orijinal yerinde şimdi çarşı ve dükkanlar bulunuyor. Belediye ile yaptığımız tetkikler sonucunda eski yerine çok yakın birkaç metre mesafede bir alan belirledik. Hak sahiplerini mağdur etmeden, Abdülhamid Han'ın hassasiyetlerine yakışacağını düşünerek meydanın silüetine uygun olması, mevcut dokuyla çelişmemesi ancak tarihi ve simgesel önemini yansıtmasını da yer seçiminde temel ilke olarak aldık."ifadelerine yer verdi.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2018, 16:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER