2018 hızlı başlıyor

2018 yılında Türkiye gündeminde olduğu gibi Samsun gündemi de baş döndürücü gelişmeler bekleniyor. FETÖ operasyonları artarak devam edecek, halen devam eden davalarda kararlar çıkacak. Siyasette ise AK Parti, CHP ve İyi Parti İl kongreleri tansiyonu yükseltecek

2018 hızlı başlıyor

2019 yılında yapılması planlanan başkanlık seçimlerine bir yıl kala, Türkiye gündeminde olduğu gibi Samsun'da da siyasi ve ekonomik gelişmelerle baş döndürücü bir trafik bekleniyor. Bu yıl ocak ve şubat ayında yapılacak AK Parti, CHP ve İyi Parti il kongreleri ile hızlı başlayacak.

CHP ÜÇ ADAYLA KONGREYE GİDİYOR

2018 yılının Türkiye'de olduğu gibi Samsun'da da en önemli gündem maddesi siyaset. Ocak ayının ilk haftalarında CHP'nin il kongresi yapılacak. Şimdiden mevcut il başkanı Tufan Akcagöz, eski Samsun Milletvekili Suat Binici ve EMO eski Şube Başkanı Metin Telatar'ın adaylığını açıklamasıyla üçe çıkan aday sayısı ile CHP'nin Samsun İl Kongresi, 2018 yılının ilk haftasında, 7 Ocak Pazar günü yapılacak. CHP İl Kongresi, 2019 yılında yapılacak genel ve yerel seçimler dikkate alındığında, CHP'yi Samsun'da seçimlere taşıyacak yönetimi belirleyecek.

AK PARTİ’DE GÖZLER ERDOĞAN’DA

Samsun'da 2018 yılının ilk aylarında hareketli bir süreç geçirecek olan diğer bir parti ise AK Parti olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla ilçe kongreleri süreci durdurulan AK Parti'de, il başkanının kim olacağının kesin olarak belirlenmesinin ardından ilçe kongreleri kaldığı yerden hızlı bir şekilde devam edecek. Ardından da il kongresi gerçekleştirilecek. AK Parti'de il başkanlığına seçilecek isim partiyi, Samsun'da seçimlere hazırlayacak.

İYİ PARTİ’DE HIZLI TAKVİM

MHP'den ihraç edilen Meral Akşener tarafından kurulan İyi Parti de kongrelerini tamamlamak üzere çalışmalar yapıyor. Ömer Süslü'nün il başkanlığında ocak ayı sonuna kadar ilçe teşkilatlarını oluşturmaya çalışan İyi Parti, seçimlere katılma hakkını kaybetmemek üzere hızlı bir şekilde kongrelerini gerçekleştirecek. İyi Parti İl Kongresi'nin şubat başında yapılması bekleniyor.

FETÖ OPERASYONLARINDA ZİRVE

Samsun'da 2018 yılında FETÖ operasyonları da artarak devam edecek. Emniyet'in üzerinde çalıştığı ByLock dosyalarının ayrıştırılması çalışmalarının tamamlanmasının ardından yeni operasyonların yapılması da gündemde. Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı, kendilerine gönderilen ByLock klasörlerinde bin kişilik bir görüşme trafiği bulunduğunun tespit edildiğini ve ayrıştırması yapılan dosyalarla ilgili operasyonların henüz başlamadığını açıklamıştı.

FETÖ DAVALARINDA KARARLAR ÇIKACAK

Bu yıl ayrıca başta eski Garnizon Komutanı Mehmet Şükrü Eken'in davasının da Samsun'da devam etmesi bekleniyor. Ocak sonunda yapılacak duruşmada, üç kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen Eken ile ilgili davada 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararı belli olacak. Eken'in yanı sıra Sahil Güvenlik eski Karadeniz Bölge Komutanı Kıdemli Albay Murat Özer'in yargılanması da devam edecek.

TEK TİP ELBİSE GİYECEKLER

FETÖ davalarında askeri sanıklar mahkemelere bu yıl ilk kez badem kurusu, sivil tutuklular ise gri renkte tulum giydirilerek getirilecekler. Samsun'da bu yıl içinde halen devam eden davalardan FETÖ'nün kasası olduğu iddia edilen Av. Cem Şenocak ve beraberindekilerin yargılandığı dava ile Canik Başarı davasından da kararların çıkması bekleniyor.

TAŞERON İŞÇİLERE KADRO

Samsun'da bu yıl çalışma hayatında en önemli haraketlilik ise taşeron işçilerin kadroya alınması sürecinde yaşanacak. 3 Ocak'tan itibaren başvurular başlayacak. Daha önce açtıkları davalardan vazgeçtiklerini belirten ve son yayımlanan KHK'da kadroya alınacak kurumlarda çalışan taşeron işçiler, yapılacak yazılı sınav ve güvenlik soruşturmaları sonrasında sürekli işçi statüsü elde edecekler.

MİLLİ OTOMOBİL SAMSUN’DA ÜRETİLSİN

Samsun'un da talip olduğu 'yerli otomobil' konusunun da bu yıl kesinleşmesi bekleniyor. Samsun'da Havza OSB ya da Tekkeköy Gelemen'deki tersane alanının yerli otomobilin üretileceği fabrikanın kurulacağı yer olarak Cumhurbaşkanlığı'na önerilmişti. Yerli otomobille ilgili beklentiler de 2018 yılında sıklıkla konuşulacak.

MEDİCLUST ÇALIŞMALARI BAŞLIYOR

Öte yandan medikal cihazlarda millileştirme çalışmaları kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da kuruluşu onaylanan MediClust A.Ş için de çalışmalar bu yıl başlayacak. Bafra'daki Medikal OSB kurulumu çalışmaları da hızlandırılacak.

SAMSUN TRAFİĞİNE NEŞTER BU YIL

Bu yıl içinde Samsun'un kent gündemindeki en önemli konularından birisi de Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz tarafından kentin trafik sorununu çözecek proje olarak gündeme getirilen Atakum-Canik arasındaki tünel geçişi projesi olacak. Tünel projesi ile ilgili ayrıntıların da bu yıl içinde kesinleşmesi bekleniyor.

Gülsüm ATİK

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2018, 10:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER