'20 Ocak'ta hava simsiyahtı'

‘Efsaneler Unutulmaz’a konuk olan eski futbolcu Kasım Çıkla, unutamadığı en büyük acı hatırasının 20 Ocak 1989’da Samsunspor otobüsü ile yaptığı kaza olduğunu belirtti.

'20 Ocak'ta hava simsiyahtı'

YOLSPOR’DAN TRANSFER OLDU

Radyo Gerçek’te her perşembe akşam yayınlanan ‘Efsaneler Unutulmaz’ programının konuğu futbolculuk döneminde hırsı ile taraftarın gönlüne taht kuran Kasım Çıkla oldu. Futbola Yolspor’dan başlayan, ardından Samsunspor’a transfer olduktan sonra 1988 yılından itibaren 10 yıl aralıksız kırmızı-beyazlı takımın vazgeçilmez isimlerin olan Kasım Çıkla, bu sezon Spor Toto 2. Lig Fatih Karagümrükspor’da, Samsunlu Teknik Direktör Ercüment Coşkundere’nin yardımcılığını yaptı. Çıkla, programda Ercüment Gül’ün kendisine yönelttiği soruları samimiyetle cevapladı.

10 YIL ARALIKSIZ OYNADI

Futbol oynamaya sanat okulunun bahçesinde başladığını belirten Çıkla, “Futbola Sanat Okulu’nun okul takımında lise yıllarında oynarken, bizim takımda bulunan bazı arkadaşlarımız lisanslıydı. Benim lisansım yoktu ama onlar kadar oynuyordum. Okul takımında Samsun şampiyonu olduk ve gruplara gittik. Sonra baktım ki, bu işi yapabilirmiyim acaba dişe düşünmeye başladım. Grup müsabakalarından geldikten sonra tercihi Yolspor’dan yana kullandım. Benim futbolcu olmamda en büyük katkı o dönemki hocam Mehmet Ali Çınar’ındır. Yolspor’da bir yıl oynadım. Sonra 8 takım arkadaşımla birlikte Yolspor’a transfer olduk. Ardından bir yıl Samsunspor’un genç takımında oynadıktan sonra 1988 yılında A takımda oynamaya başladım. Sonra bilfiil 10 yıl futbol oynadım. Samsunspor formasıyla iki şampiyonluk yaşadım” dedi.

‘OTOBÜSÜN CAMINDA GÖRDÜM’

Şu ana kadar unutamadığı en büyük acı hatırasının 20 Ocak 1989’da Samsunspor otobüsünün yaptığı kaza olduğunu ifade eden Çıkla, “20 Ocak 1989’da Malatya’ya giderken bende otobüsteydim. Aracın sağ tarafında üçüncü sıradaydım. Buradan yola çıktığımızda hava o kadar kararmıştı ve korkunçtu ki, sabah kulübe giderken bir baktım hava simsiyahtı. Yola çıktığımızda kar yağmıyordu. Çakallı’yı geçtiğimiz bir kar yağışı başladı ve o arada ben uyudum. Benim yan tarafımda da rahmetli Mete abi vardı. Havza’ya geldiğimizde Mete abi ayağa kalktı ve ‘eyvah vuruyoruz’ diye bir ses geldi. Bende koltuktan hafif dikildim ve bir anda otobüsün camında kamyon sürücüsünü gördüm. Bu andan sonra hiçbir şey hatırlamıyorum” ifadelerini kullandı.

İÇ KANAMA GEÇİRDİ

Kendi geldiğinde otobüsün camından kendini sarkmış vaziyette bulan Çıkla, “Kendime geldiğimde birinci koltuğun cam kenarından vücudum dışarda ayaklarım içerde sarkık duruyordum. Ve yerde Orhan abiyi gördüm. Yanımda oturan Orhan abi tekerleğin altında gördüm. Araban fırlamış. Bizim arkamızda Çarşambaspor otobüsü vardı. Onlarda deplasmana gidiyordu. Biz kazayı yaptığımızda birçok sivil araba durmuş. Ama korkunç tabloyu gördüklerinde içeri girmeye cesaret edememişler. Rahmet hocamız, Asım abimiz çok feci şekilde can verdiler. Çarşambaspor kafilesi kendi otobüsleri ve sivil arabalarla bizim hastaneye sevk edilmemizi sağladılar. Kazada ben iç kanama geçirmiştim. Dalağım alındı” şeklinde konuştu.

ÖLÜMÜN EŞİĞİNDEN DÖNDÜ

Çıkla, “Kazadan sonra bazılarımı devlet hastanesine bazılarımızı ise fakülte hastanesine götürdüler. Beni ameliyat ettiler ve iç kanamadan dolayı dalağımı alıyorlar. Sonra dalağa gelen 5 damardan biri basınçtan dolayı patlıyor. Beni yatağıma koyuyorlar. Gece 12’de Doktor Mikail abi ile Doktor Mete abi fakültedeki arkadaşlarımıza baktıktan sonra bir de devlet hastanesine gidelim oradakilere bakalım diyorlar. Geliyor ve bakıyor, benim iç kana geçirdiğimi anlıyor. Apar topar beni kendileri ameliyat ediyorlar. 5-10 dakika geç kalsalar hayata veda etmiş olacaktım. Samsunspor sevdası için üniversiteden çıkıp devlet hastanesine gelerek bakıyorlar. Çok enteresan bir durumdu” diye konuştu.

‘ŞANS VERİLMİYOR’

Günümüz futbolunda Samsunspor’un alt yapısından neden oyuncu yetişmediği konusunda ki soruyu cevaplayan Çıkla, “Bizim zamanımızda amatör takım çok büyük bir olaydı. Samsun amatörünün o zamanki kalitesi, şu anda 2. Lig kalitesinde diyebilirim. Samsun’da 8-10 tane büyük takım vardı. Samsunspor o dönemler amatör takımlarla hazırlık maçları yapardı. Amatör takımdan Samsunspor’a gelen oyuncular zorluk çekmiyordu. Direk forma giyiyorlardı. Samsunspor’un alt yapısına farklı bakıyorum. Alt yapıda oyuncu var. Amatörde de oyuncu var. A takım seviyesine geliyor, oynayarak kendini geliştirmesi lazım. Şans verilmeli. Altınordu takımında şu anda oynayan 1997 doğumlu bazı oyuncular var. Bundan iki yıl evvel oradaki bu oyuncular U19 takımında oynuyorlardı. Bizim o takımımız onlarla kafa kafaya mücadele ettiler. Ancak onlar oyuncularına zaman içerisinde şans verdiler” dedi.

‘İNŞALLAH SON HAFTAYA KALMAZ’

Çıkla programı şu sözlerle tamamladı: “Bundan önceki yıllarda iddiasız maçlarımız vardı. Bundan önceki yıllarda hiçbir iddiamız olmadığı halde genç oyucularımızı oynatmadılar. Alt yapıdan yetişen tüm oyuncuların Samsunspor’da forma giymesi beklenemez. Ama hak edenlerde var.  Samsunspor’a bir maç kazanmak yetiyor. Ben Göztepe maçında galibiyet olsun istiyorum. Son maçlar çok riskli olur. Bizim takım Bandırma’dan da Şanlıurfa’dan da iyi takım. Ama son maçlarda kaliteli çok fazla işe yaramıyor. Bu nedenle inşallah son haftaya kalmayız.”

Mustafa ATASEVEN

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2017, 08:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER