2 liraya ölmeyin!

Kesiminden sonraki her günü ayrı değerlendirilerek döner tezgahlarına gelen tavuklar, toplum sağlığını ölümle tehdit ediyor. 2 liraya döner satışı yapan Samsun’daki işletmelere Tüketiciyi Koruma Derneği ve Samsun Tabip Odası’ndan tepki yağdı

2 liraya ölmeyin!

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Samsun’da da en çok tüketilen kanatlı hayvan familyasından olan tavuk ürünleri, halk sağlığını ciddi sağlık sorunları ile tehdit ediyor.

Özellikle restoran ve diğer küçük ölçekli işlemlerden biri durumundaki lokantalarda satılan tavuk dönerler, toplumu ölümle tehdit ediyor. Kesiminin ardından beklediği her günü ayrı değerlendirilen tavuk ürünleri, ilk kesimindeki tazelik durumuna göre pahalı, akabindeki günlere oranla daha ekonomik olarak satışa sunuluyor. En fazla zehirlenmenin yaşandığı tavuk dönerler üzerine Gazete Gerçek’e konuşan Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Başkanı Sema Onar Yaktı ve Samsun Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Erkan, topluma duyarlılık çağrısı yapıyor.

YAKTI: BANA GÖRE ZEHİRDİR

TÜKODER Samsun Şube Başkanı Sema Onar Yaktı, “Ekonomik geçim sorunları nedeniyle, insanlarımız elbette ucuz ürünler tercih etmek zorunda kalıyorlar ancak bu durum bazı çıkarcılar tarafından suistimal ediliyor. 2 liraya döner olur mu? İçerisinde ne olduğu belli değil. Kesinlikle denetim yok. Samsun Valiliği’nin, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinin, İl Sağlık Müdürlüğü’nün ve belediyelerin bu konuda kesinlikle elini taşın altına koyması şart. Bu tür gıdaların satışına belirli bir ölçü getirilmelidir. ‘Serbest piyasa ekonomisi’ diyerek, okul çevrelerinde açıkta döner satıyorlar. Bu bana göre zehirdir. Günümüzde insanlar dar gelirli ve bir şekilde karnını doyuracak. Bunu kimse çıkarları için kullanamaz. Standart getirilmesi şarttır ve kesinlikle kontrol edilmesi lazımdır. Döneri kesiyorlar ve o kesilmiş döner yağ içerisinde açıkta müşteri gelmesini bekliyor. Yazıktır, günahtır. Ailelerin dikkatli olması lazım. Artık gerçekten sistemli ve insanca yaşamak istiyoruz. Kimin eline ne geçerse insanların soyma pahasına hareket etmelerinin önüne geçilmesi gerekmektedir. Tüketicilerimizin de kesinlikle duyarlı olması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

ERKAN: İNTİZAM GEREKTİREN ÜRÜNDÜR

Samsun Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Erkan ise, “Bir gıda ürününün insan sağlığına zarar vermemesi için, o ürünün sunumunda bir takım kriterlere uyulması gerekmektedir. Bu durum, gıdanın üretim aşamasından başlayıp, paketlenmesi ve sunumuna kadar gitmektedir. Bu konuda özellikle et ürünleri içerisinde riskli gıdalar var. Bu da kanatlı hayvanlar içerisinde yer alan özellikle tavuk ürünleridir. Kentimizde de ağırlıklı olarak tüketilmektedir. Özel bir intizam gerektiren bir üründür, yaz aylarının da gelmesi ile hızlı şekilde bozulabilecek ürünlerdir. Dolayısıyla bu ürünlerin, saklanma, paketlenme, aktarma ve sunum aşamalarında ilgili kurallara uyulması şarttır. Soğuk zincirin korunması gerekmektedir. Belli bir süre bekletildikten sonra kullanılmaması gerekiyor. Bu durumun yaratacağı sağlık sorunları, ölümle sonuçlanan gıda zehirlenmesine kadar uzanmaktadır” ifadelerini kullandı.

‘NASIL OLUYOR DA BU FİYATLARA SATILIYOR?’

Dr. Murat Erkan, şöyle devam etti: “Marketten bütününü belli bir miktara aldığımız tavukların, bazı hizmet veren restoran ve lokantalarda çok çok düşük rakamlara satıldığını görüyoruz. Tabii ki bir ürünün kendisinin ve sunumunun hizmeti esnasındaki kira, işçi, elektrik, su gibi diğer aşamalarının da maliyeti vardır. Özellikle tavuk ürünlerinin, kabaca bir hesapla belirlediğimiz maliyetin altında satıldığını görüyoruz. Yani burada da insanın aklına; ‘Bu ürünler, bu maliyetlere rağmen nasıl oluyor da bu fiyatlara satılıyor?’ diye bir soru geliyor. Ben bu durumun ciddi bir sağlık sorunu ve toplum sağlığı açısından tehdit olduğunu düşünüyorum. Çünkü muhtemelen bu ürünler, son kullanma tarihi gelmiş ya da geçmiş, bir şekilde ticari anlamda değeri olmayan ürünler. Ve buna rağmen tüketilebilmesi vasıtasıyla piyasaya sunuluyor. Kesinlikle olmaması gereken bir durumdur.”

TOPLUMA DUYARLILIK ÇAĞRISI YAPTI

Açıklaması devamında tüketicilere duyarlılık çağrısı yapan Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan, “Toplumun her bireyinin, duyarlılığı kendisine ait bir sorumluluk olarak görerek hareket etmesi gerekiyor. Denetleme mekanizmalarının tümünü işlevsel kılsak bile, buna yetişmemiz mümkün değildir. Bunun için toplum duyarlılığı ve üreticinin duyarlılığı son derece önem arz etmektedir. Belki biz; ‘Kim bunu denetliyor kardeşim. Neden işinizi yapmıyorsunuz?’ diye konuşuyoruz diye algılanıyoruz ancak buradaki kastımız bu değildir. İdari yapı mutlaka kendi görevini yapmak zorundadır. Bunun yanında ise toplumun her bireyinin sorumlukluklarının gereğini yerine getirmesi gerekmektedir. Şöyle de bir durum var; toplumsal duyarlılık, bu kurumları denetleyen devlet yapılarının da elini güçlendireceğine inanıyorum. Denetleme mekanizmaları, ekonomik darlık çeken esnaftan ‘Ekmeğimize müdahale ediyorsunuz’ diyerek mutlaka tepki alıyordur. Kısacası, bu sorunları toplumsal hareketle aşacağımıza inanıyorum” diye ekledi.

Tolga BİRGÜCÜ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER