2 Bin 500 yabancı öğrenciye mezuniyet tehlikesi

OMÜ’de eski Rektör Hüseyin Akan döneminde, yabancı öğrencilerin bütün öğrenciler için zorunlu olan ‘Türk Dili’ ile ‘Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi’ derslerinden, yönetmeliğe aykırı olarak ‘muaf’ tutuldukları ortaya çıktı. Yeni Rektör Sait Bilgiç skandalı fark eder etmez, iki dersi yeniden müfredata aldırdı. 2 bin 500’e yakın öğrenci mezun olamama riskiyle karşı karşıya kaldı

2 Bin 500 yabancı öğrenciye mezuniyet tehlikesi

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yapılan operasyonlarda adeta FETÖ yuvası haline getirildiği ortaya çıkan Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde (OMÜ), bütün üniversitelerde tüm öğrenciler için zorunlu olan ‘Türk Dili’ ile ‘Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi’ dersinin, OMÜ'nün eski Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan döneminde alınan kararla, yabancı öğrenciler için kaldırıldığı ortaya çıktı. Bu yıl Sait Bilgiç'in rektör atanmasıyla ortaya çıkan 'skandal karar', senato kararıyla iptal edildi ancak yaklaşık 2 bin 500 öğrenci, bu kez de zorunlu olan bu dersleri görmedikleri için mezun olamama tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.


ATATÜRK İLKELERİ İLE TÜRK DİLİ ÇIKARILDI


OMÜ'de, Prof. Dr. Hüseyin Akan'ın rektörlüğü döneminde skandal bir karara imza atıldığı ortaya çıktı. Eski Rektör Akan'ın 17-25 Aralık 2013'teki operasyonlardan bir yıl sonra, Türkiye'deki tüm üniversitelerde zorunlu olduğu halde, en fazla yabancı öğrencinin öğrenim gördüğü OMÜ'deki uluslararası öğrencileri, ‘Türk Dili’ ile ‘Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi’ dersinden 'muaf' tuttuğu belirlendi.


SKANDALI SAİT BİLGİÇ FARK ETTİ


17 Nisan 2014 tarihinde alınan karar, yeni Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç'in göreve başlamasının ardından fark edildi. Bunun üzerine OMÜ’de sayıları 2 bin 500'e ulaşan yabancı öğrenci, zorunlu olan bu dersleri görmedikleri için mezun olamama tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Acil olarak toplanan OMÜ Senatosu da 27 Ekim'de aldığı kararla, 'uluslararası öğrenci' statüsünde olan Türk Dili ile Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi tarihi derslerini almış ve başarısız olmuş öğrenciler de dahil olmak üzere, tüm uluslararası öğrencilerin 2013-2014 eğitim-öğretim yılı bahar yarıyılından itibaren 'muaf' tutuldukları bu dersleri almalarının zorunlu olduğu yönünde karar verdi. Söz konusu senato kararıyla, Akan döneminde bu derslerden 'muaf' tutulan tüm yabancı öğrencilerin 2016-2017 eğitim-öğretim yılı bahar yarıyılından itibaren mutlaka almaları gerektiğini duyuruldu.


YABANCI ÖĞRENCİLER MAĞDUR DURUMDA


Eski Rektör Prof. Dr. Hüseyin Akan'ın tüm üniversitelerde yabancı öğrenciler için de dahil olmak üzere herkese zorunlu olan 'Türk Dili' ile 'Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi' dersini neden kaldırdığı anlaşılamazken, bu dersleri almayan 4. sınıf öğrencileri ise büyük bir mağduriyet yaşıyor. OMÜ Rektörlüğü'nün 2 Aralık 2016'da tüm yabancı öğrencilere yönelik, bu iki dersten zorunlu bir sınav yapacağı öğrenilirken, şimdiye kadar hiç bu dersleri almayan öğrenciler ise örgün öğretimle, bahar döneminde mutlaka almak zorundalar.


BU DERSLERİ ALMAZLARSA MEZUN OLAMIYORLAR


OMÜ'de halen 1'inci sınıfta zorunlu olan Türk Dili ile Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi dersini almayan ve birçoğu 4'üncü sınıfta olan yabancı öğrenciler, mevcut ders programlarıyla çakışacağı için Uzaktan Eğitim’e (UZEM) başvurmak zorundalar. Bu durumdaki yabancı öğrenciler yaklaşık bin 500 TL'ye varan bir ücreti ödeyerek, bu dersleri almazlarsa mezun olamama tehlikesiyle karşı karşıyalar. Aksi taktirde Türk Dili ile Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi derslerini almayan tüm yabancı öğrenciler, halen öğrenim gördükleri lisans veya önlisans programlarından mezun olamayacaklar.


KANUN VE YÖNETMELİĞE DE AYKIRI


Prof. Dr. Hüseyin Akan döneminde alınan yabancı öğrencilerin Türk Dili ile Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi dersinden 'muaf' tutulmaları kararı, OMÜ'nün Resmi Gazete'de de yayınlanan Sınav ve Ders Geçme Yönetmeliği'ne de aykırı olduğu belirlendi. YÖK Kanunu’na ve OMÜ Ders Geçme ve Sınav Yönetmeliği’ne göre, Türkiye'deki tüm üniversitelerde olduğu gibi OMÜ'de de Türk Dili ile Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi dersleri, 'ortak zorunlu dersler' arasında bulunuyor.


OMÜ’DE 2 BİN 500 ÖĞRENCİ YABANCI


Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Türkiye’de uluslararası öğrenci sayısı sıralamasında 2 bin 529 öğrenciyle ilk sıralarda yer alıyor. Uluslararası öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ilk üç üniversite arasında yer alan OMÜ'de 90 ayrı ülkeden yabancı öğrenci ögrenim görüyor.


Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER