'19 Mayıs, Türkiye'nin özgürlük meşalesidir'

19 Mayıs'ın Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna gidilen yolda atılan ilk adım olduğunu söyleyen Başkan Tok, "  19 Mayıs Kenti Samsun Kurtuluş ve özgürlük meşalesinin  tüm ülke sathına yayıldığı sembol bir şehirdir" dedi. 

'19 Mayıs, Türkiye'nin özgürlük meşalesidir'

İlkadım Belediyesi Başkanı Erdoğan Tok, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.  Başkan Tok, yayımladığı mesajda, " İlkadım İlçesi'nin adını Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün  Samsun ayak bastığı ilk  adımdan aldığına dikkat çekti. 

"19 MAYIS, VATANIN KADERİNİ DEĞİŞTİRMİŞTİR"

İlkadım Belediyesi Başkanı Erdoğan Tok, " 19 Mayıs’ta Samsun’a atılan o 'ilk adım', Kurtuluş zaferine atılan en önemli adımlardan biridir. Samsun’dan başlayan ve tüm yurda yayılan milli  birlik ve beraberlik şuuru, kurtuluşa ulaşmamızın ana unsurudur. Bu günde aynı şuuru devam ettirmek, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni sonsuza dek yaşatmak ortak düşüncemiz olmalıdır. 19 Mayıs 1919  vatanın yazgısını değiştiren, yarınlarını aydınlatan, çağdaş, uygar bir yaşama yönlendiren ve sonuçta tam bağımsızlığını sağlayan gün olarak tarih sayfamızda yerini almıştır. Bu sebepledir ki, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e doğum günü sorulduğunda, 'İşte benim doğum tarihim 19 Mayıs 1919' cevabını vermiştir.  19 Mayıs Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna gidilen yolda atılan ilk adımdır. " diye konuştu.


"ATATÜRK TÜRKİYE'Yİ GENÇLERE EMANET ETMİŞTİR."

Türkiye'nin geleceğini gençlere emanet eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün gençliği, milletlerin gücü ve yarınları olarak vurguladığına dikkat çeken Başkan Tok, " Atatürk gençliğine olan güvenini kurduğu Cumhuriyeti gençlere emanet ederek göstermiştir. Gençliğin, milletlerin gücü ve yarınları olduğunu vurgulamıştır. Bu bağlamda biz de millet ve devlet olarak gençlerimizle övünüyoruz ve onlara güveniyoruz. Gençlerimiz, Türkiye’nin geleceği, yarınlarımızın teminatıdır. Biz gençlerimize güveniyoruz. Sizlerle gurur duyuyoruz.   15 Temmuz’da da gördük ki, gençlerimiz hiç düşünmeden ölüme koştu. Kendini tankı altına attı. Göğsünü kurşuna siper etti. Çanakkale ve İstiklal Harbinde binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti gençlerimize emanettir.  Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, en başta gelen görev ve gençlerimizin sorumluluğudur. Bu duygu ve düşüncelerle devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere İstiklal Savaşımızın şehit ve gazilerini bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anarken, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınızı kutlar saygılar sunarım." şeklinde konuştu.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER