18 dev firma başvuruda bulundu

Samsun'da yapılacak 900 yataklı şehir hastanesine ilişkin ön yeterlik ihalesi 11 Mayıs'ta yapıldı. Ön yeterlilik ihalesine 18 firma teklif verdi

18 dev firma başvuruda bulundu

Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü Kamu Özel İşbirliği Daire Başkanlığı'nın, Samsun'da yapılacak 900 yataklı Şehir Hastanesi ile ilgili açtığı ön yeterlilik ihalesi tamamlandı. Hastane inşaatının ise 2.5 yılda bitirilmesi şart konuldu.

18 DEV ŞİRKET KATILDI
Samsun'un Canik ilçesindeki ormanlık arazide yapılması planlanan Şehir Hastanesi ile ilgili ihale süreci başladı. 'Samsun Sağlık Yerleşkesi Projesi' olarak adlandırılan proje; Devlet İhale Kanunu ile Kamu İhale Kanunu'na tabi tutulmadı. Sağlık Bakanlığı, Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü'ne yapılan ön yeterlik ihalesine aralarında iş ortaklıklarının da bulunduğu 18 firmanın başvuruda bulunduğu öğrenildi. Konsorsiyumların ihaleye katılmasına izin verilmedi. İhalede, Yönetmeliğin 18. maddesi kapsamında belli istekliler arasında ihale yöntemi uygulandı.

FİNANSMANI YÜKLENİCİ FİRMA SAĞLAYACAK
11 Mayıs'ta yapılan ön yeterlilik ihalesine Türkiye'nin tanınmış 18 firması teklif verdi. İhaleyle ilgili ön yeterlilik ihalesinin önümüzdeki hafta sonuçlanacağı öğrenildi. Toplam 900 yataklı Samsun Şehir Hastanesi ihalesini alacak yüklenici firma; projenin finansmanını, kesin ve uygulama proj esini, inşaatını, tıbbi cihazları ve diğer donanım ile sağlık yerleşkesi için gerekli mefruşatı ve donanımı sağlayacak.

BAKIM VE ONARIMLARI DA GERÇEKLEŞTİRECEK
İhaleyi alacak firma ayrıca; bina ve arazi bakım onarım hizmetleri, olağanüstü bakım ve onarım (yenileme) hizmetini, ortak hizmetler yönetimi hizmeti, mefruşat bakım onarım hizmeti, tıbbi ekipman bakım onarım hizmeti, yer ve bahçe bakım onarım hizmetleri, ilaçlama hizmeti, otopark hizmeti, temizlik hizmeti, hastane bilgi yönetim sistemi (HBYS) hizmeti, güvenlik hizmeti, hasta yönlendirme ve refakat/resepsiyon/yardım masası/taşıma hizmetleri, çamaşır ve çamaşırhane hizmetleri, yemek ve yemekhane hizmetleri, laboratuvar hizmeti, görüntüleme hizmeti, sterilizasyon ve dezenfeksiyon hizmeti, rehabilitasyon hizmeti ve atık yönetim hizmetlerinin sunumunu, sağlık hizmetleriyle uyumlu ve İdare onayını alacak. Ayrıca tıbbi hizmet dışındaki alanların da yapım ve işletilmesini üstlenecek.

2.5 YILDA BİTİRİLECEK, 25 YIL İŞLETECEK
Kamu Özel İşbirliği modeli ile gerçekleştirilecek olan Samsun Sağlık Yerleşkesi Projesi, yatırım dönemi yapının bitirilmesi için 2,5 yıl, çeşitli nedenlerden yapım için uzatma verilirse en çok 3,5 yılda bitirilecek. Şartnamede ihaleyi alan firmanın hastaneyi işletme dönemi ise 25 yıl olmak üzere sözleşme süresi toplam 27,5 yıl, yapım süresinde uzatma verilmişse en çok 28,5 yıl olarak öngörüldü.

ARAZİ KESİN TAHSİS İÇİN BEKLİYOR
Samsun Şehir Hastanesi, Canik ilçesi Dereler Mahallesi’ndeki 142 bin 949 metrekarelik orman arazisine inşa edilecek. Geçici izinlerin alındığı hastane için, kesin tahsis işlemlerinin tamamlanması bekleniyor. Samsun Şehir Hastanesi bünyesinde 400 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi, 300 yataklı KVC ve Göğüs Hastanesi ile 200 yataklı Onkoloji Hastanesi yapılacak.

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER