16.yy'a ait eser ortaya çıktı

Tokat'ta 1572 yılında 2.Selim zamanında Ali Paşa tarfından inşa edilen camide restorasyon çalışması başlatıldı. Çalışmada ahşap mahfilin üzerinden 16'ncı yüzyıldan kalma ahşap üstü kalem işlemesi eser ortaya çıkarıldı.

16.yy'a ait eser ortaya çıktı

3 aydır süren restorasyon çalışmasında heyecan verici bir gelişme yaşandı. 445 yıllık bir cami olan Ali Paşa Cami'nde restorasyon işlemleri sırasında namaz kılması için tasarlanan mahfil bölümünde yapılan restorasyon çalışmalarında yağlı boya ile kaplı olan ahşap korkulukların altından kalem işlemesi desenler ortaya çıkarıldı.

Vakıflar Tokat Bölge Müdürü Yılmaz Kılınç,"Şu anki nesil bu süslemeleri bilmiyor. İnşallah camimiz ibadete açıldığında 16 yüzyıldan kalma çiçek motifi süslemelerimiz gün yüzüne çıkarılmış olacak. 1939 ve 1943 yıllarında depremden sonra yapılan restorasyon çalışmalarında mahfilin yağlı boya ile boyandığı tahmin ediliyor. 5 kat boya kazındığında bu motifler ortaya çıktı. Bu herkese olduğu gibi bizlere de sürpriz oldu. Restorasyon çalışmalarında bir şeylerin çıkabileceğini tahmin ediyorduk ama bu kadar güzel ve özgün bir süslemenin çıkacağını tahmin edememiştik" dedi.

Kaynak: İHA
 

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2018, 10:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER