112 Bir Yıl Sonra İlk Çağrıyı Alacak

Samsun 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Emin Demir, “Çağrı Merkezi hizmet binası inşaatının 2017 kasım ayında tamamlanması hedeflenirken, hızlı çalışma sonucu ilk çağrımızı bir yıl sonra almaya başlayacağız” dedi

112 Bir Yıl Sonra İlk Çağrıyı Alacak

Atakum İlçesi Balaç mevkiinde yer tahsisinin yapılmasının ardından inşaat çalışmasına başlanan 112 Acil Çağrı Merkezi Hizmet binası hızla devam ediyor. 6 milyon TL’ye yapılan ihalede şirkete 550 günlük teslim süresi tanındı. Toplamda 10 bin metrekarelik bir alan tahsis edilirken bina ise 5 bin 200 metrekare alana yapılıyor.

100 KİŞİYE YAKIN EKİP KURULACAK

Acil Çağrı Merkezlerinin tek çatı altında toplanma projesi ile ilgili çalışmalarının ara vermeden hızla devam ettiğini kaydeden Samsun 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Emin Demir, “Yeni kurulan kurum bünyesinde İl Afet Durum Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü, Jandarma, Emniyet, Orman Müdürlüğü, İtfaiye, Sahil Güvenlik gibi değişik kurumlar görev yapacak. İlk etapta yaklaşık 100 kişiye yakın bir ekip ile çalışacak olan Acil Çağrı Merkezi’ndeki çağrı alıcı ekiplerimiz periyodik olarak sürekli eğitim görecek” diye belirtti.

HİZMETİ DAHA ERKEN VERECEĞİZ

Bina çalışmasının ise hızla devam ettiğini ifade eden Demir, geçtiğimiz günlerde Genel Müdürlükten gelen yetkililerin de girişimiyle hizmete daha erken geçeceklerini söyledi. Demir, “İller İdaresi Genel Müdürlüğü, Acil Çağrı Hizmetleri Daire Başkanlığına bağlı Acil Çağrı İşlemleri Şube Müdürü Reşit Gürbüz ve inşat mühendisi Sefa Şafak yapımı devam eden 112 Acil Çağrı Merkezi hizmet binasını yerinde gezerek çalışmaları kontrol ettiler. Bakanlık Şube Müdürü Reşit Gürbüz inşat çalışması ile ilgili bilgi aldıktan sonra inşaatın kasım ayında bitirilebilmesi yönünde söz aldı. Daha sonra kendisi ASELSAN yetkililerini de arayarak Samsun 112 Acil Çağrı Merkezinin teknik donanımı aralık ayında başlanması üzerine programa alınmasını istedi. İnşaatı yapan firma Kasım ayında binayı teslim ettiği taktirde önümüzdeki yıl mayıs ayında ilk çağrıyı almaya başlayacağız” diye ifade etti.

ERKEN YOL ALIYORUZ

Demir, “İnşaatı yapan firmanın normal süreçte inşaatı teslim edeceği tarih 2017 yılsonuydu. Fakat firmanın Samsunlu olması ve çalışmanın da hızlı sürmesi ile birlikte kısa sürede 4 katın betonu atıldı ve şu an tuğla örülmeye başlandı. Kısa süre içerisinde de binanın bitirilerek hizmete erkenden başlamayı planlıyoruz. 2018 yılına kadar tüm illerde 112 çağrı merkezlerinin oluşturulması öngörülüyor. Samsun ise bu sisteme daha erken girmek için çalışmasını ara vermen sürdürüyor. Şube Müdürü Reşit Gürbüz tarafından 112 Acil Çağrı Merkezinin personellerine eğitim semineri verildi.  Personelle birlikte karşılıklı öneriler sunarken Şube Müdürü Gürbüz’de hepsini not alarak değerlendireceğini belirtti” diye konuştu.

 

Sezer SEZER

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER