109 bin dekar arazinin suyunu karşılıyor

2 milyon 600 bin metreküp su biriktirme kapasitesine sahip Samsun’un İstavloz Çayı üzerine inşa edilen Vezirköprü Barajı, bölgenin 109 bin 60 dekarlık su ihtiyacını karşılıyor.

109 bin dekar arazinin suyunu karşılıyor

Resmi açılışı, 2005 yılının ekim ayında dönemin Başbakanı şimdiki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın uydu bağlantısıyla yapılan; Samsun'da, İstavloz Çayı üzerine inşa edilen Vezirköprü Barajı, bölgenin su ihtiyacını ciddi oranda karşılıyor. Kil çekirdekli kaya dolgu tipinde Samsun’un Vezirköprü ilçesinde Istavloz Çayı üzerine yapılan sulama barajı, zirai alanların ve bölgenin tam 109 bin 60 dekarlık su veriyor.

SAATTE 6 BİN 491 METREKÜP SU AKTARMA KAPASİTESİ VAR

Barajın temelden yüksekliği 74 metre, nehir yatağından yüksekliği 73 metre, gövde hacmi 2 milyon 600 bin metreküp, göl uzunluğu ise 5 bin 500 metre. Barajda tam kapasiteli toplanan su, Vezirköprü ovasına 51 bin 500 metre uzunlukta döşenen ana kanallara saatte 6 bin 491 metreküp su verebilecek kapasitede.

DÜZENSİZ VE REJİMLİ AKARSU ÖZELLİĞİ VAR

Tavşan Dağından doğan Istavloz çayı, Duruçay Köyüne kadar ‘Göldağı Deresi’ olarak biliniyor. Duruçay Köyü ile Köprübaşı Bucağı arasında ‘Kuyma Deresi’ olarak adlandırılan akarsu bu kesimlerde batı-doğu istikametinde akıyor. Köprübaşı'ndan itibaren Istavloz çayı adını alıyor. Tekkekıran Köyü mevkiinde ‘Kuzdere’ ile birleşen Istavloz Çayı, Kayalı mevkiinden itibaren ‘Esenli ve Uluçay’ ile birleşerek ve Akçay mevkiinde Altınkaya Barajı'na dökülüyor. Istavloz çayı düzensiz rejimli akarsu olma özelliğini taşıyor. Akarsuyun seviyesi yıl içinde birden çok faktöre bağlı olarak değişiklikler gösteriyor.

Tolga BİRGÜCÜ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER