10 ayda 50 hakim ve savcı meslekten atıldı

HSYK'nın 8 Mayıs'ta yayınlanan son kararnamesiyle adliyelerde listeler halinde yapılan FETÖ temizliği sona erdi. Samsun Adliyesi’nde 15 Temmuz’dan bu yana son olarak ihraç edilen Bölge Adliye Mahkemesi üyesi 1 hakim ile birlikte toplam 50 cumhuriyet savcısı ve hakim meslekten atıldı. Görevden ihraç edilen adliye personeli sayısı ise 11 oldu

10 ayda 50 hakim ve  savcı meslekten atıldı

15 Temmuz darbe girişiminin ardından 18 Ekim 2016’dan itibaren ilan edilen OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler ve Hakim Savcılar Yüksel Kurulu kararlarıyla ‘listeler’ halinde yapılan yargıdaki FETÖ temizliği sona erdi. Bundan sonraki aşamada itiraflarla yeni isimler geldikçe, ihraçlara karar verilecek.

DOSYALARI ANKARA’YA GÖNDERİLDİ

Samsun’da 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana Samsun Adliyesi ve ilçelerdeki adliyelerde toplam 50 cumhuriyet savcısı ve hakim hakkında HSYK tarafından ihraç kararı verildi. Samsun Adliyesi’nde 15 Temmuz darbe girişiminin hemen ardından gözaltına alınan 35 cumhuriyet savcısı ve hakimin dosyaları ile adli kontrol kararı verilen hakim ve savcıların soruşturma dosyaları, tüm yargı dosyalarının tek merkezde görüleceği Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmişti. Samsun Adliyesi'nde iki hakim hakkındaki yakalama kararı da halen yürürlükte bulunuyor.

SON KARARNAMEDE 1 HAKİM ATILDI

Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun 8 Mayıs’ta yayınladığı ihraç kararında son olarak, Samsun Bölge Adliye Mahkemesi üyesi 1 hakim daha ihraç edildi. Bu kararla birlikte Samsun Adliyesi’nde ihraç edilen hakim ve savcı sayısı 50’ye çıktı.

ZABIT KATİPLERİ VE MEMURLAR

Samsun’da adliye personeline yönelik yürütülen FETÖ soruşturmaları kapsamında ise 7 zabıt katibi, 1 memur, 1 mübaşir, 3 icra müdür yardımcısı olmak üzere 12 kamu görevlisi gözaltına alınmış, bunlardan 5’i tutuklanırken, 6’sı haklarında adli kontrol kararı alınarak serbest bırakılmıştı. Bu kişiler de KHK kararlarıyla görevden ihraç edildiler.

6 GARDİYAN İHRAÇ EDİLDİ

Samsun’da cezaevlerinde görev yaparken FETÖ’cü oldukları gerekçesiyle tutuklanan 4, haklarında adli kontrol kararı verilerek serbest bırakılan 2 infaz koruma memuru da ihraç edildi. Son ihraçlarla FETÖ soruşturmaları kapsamında meslekten atılan hakim ve savcı sayısı Türkiye genelinde 4 bin 238'e ulaşırken, Samsun Adliyesi'nde ise 15 Temmuz sonrasında toplam 50 hakim ve savcı görevden uzaklaştırılmış oldu.

İHRAÇLARA NASIL KARAR VERİLDİ

İhraç edilen hakim ve savcıların FETÖ ile bağlantılarının araştırılması sırasında; mesleğe kabulleri ile başlayan, eğitim merkezi ve Türkiye Adalet Akademisindeki faaliyetleri, hizmet içi eğitim ve yabancı dil eğitimlerine katılımlarına, yurtdışına gönderilmelerine, özel yetkili savcılıklara veya mahkemelere yahut idari görevlere atanmalarına ilişkin bilgiler ile bu görevlendirmelerde ve yine bir silah olarak kullanılan özel yetkili mahkemelere hâkim veya unvanlı olarak, Teftiş Kurulu Başkanlığına, başkan, başkan yardımcısı veya müfettiş sıfatıyla, idari kurumlara tetkik hâkimi, daire başkanı veya yardımcısı, genel müdür veya yardımcısı sıfatıyla yapılan atamalarda dikkate alınan kriterler üzerinde sıkı bir inceleme yapıldı.

BYLOCK KAYITLARI DA DELİL OLDU

Bunların yanı sıra özlük dosyalarındaki bilgi ve belgeler, sosyal medya hesaplarındaki paylaşımları, haklarında HSYK'ya intikal eden şikâyet, ihbar, inceleme ve soruşturma dosyaları ile bu dosyalar hakkında verilen kararlar, mahallinde yapılan araştırmalar da dikkate alındı. FETÖ/PDY terör örgütü ile ilintili dosyalarda görev alan hâkim ve Cumhuriyet savcılarının bu dosyalarda yapmış oldukları işlemler ve verdikleri kararlar da dikkatle incelenirken, örgüt mensuplarının haberleşme için kullandıkları şifreli programlarda yer alan kayıtlar da delil oldu.

Gülsüm ATİK

Resimaltı:

LİSTELER HALİNDE İHRAÇ YAPILMAYACAK

HSYK bundan sonraki ihraç kararlarını listeler halinde yapmayacak. HSYK Başkan Vekili Mehmet Yılmaz, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada listeler üzerindeki çalışmaları tamamladıklarını, bundan sonra itiraflarla yeni isimler geldikçe kurulda değerlendirileceğini söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2017, 08:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER