1 Milyon 430 Bin TL Nereye Gitti?

OMÜ rektör adaylarından Prof. Dr. Kenan Erzurumlu, promosyon parası olarak üniversite kasasına giren 1 milyon 430 bin TL’nin akıbetini sormasına rağmen cevap alamadığını belirtti

1 Milyon 430 Bin TL Nereye Gitti?

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörlüğüne 12 Mayıs tarihli Bilgi Edinme Yasası çerçevesinde yaptığı başvuruya cevap alamadığını kaydeden Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kenan Erzurumlu, “Rektör Hüseyin Akan’a promosyon parası ile ilgili sorduğum sorulara maalesef cevap verilemedi. Akan’ın kendisine ‘Rektörlüğün 2012 yılında, Ziraat Bankası ile yaptığı özel bir anlaşma ile üniversitemiz bütçesinde olan paraların, söz konusu bankada tutulması şartı ile 3 yıl için, toplamda 1.430.000 TL promosyon ücreti karşılığı anlaşıldığı; bu paradan sadece rektörün imzaladığı faturaların ödendiği, ayrıca söz konusu anlaşmanın üçüncü şahıslara gösterilmemesi kaydı konduğu iddia edilmektedir’ diye sormuştum” dedi.

‘SORULARIMA CEVAP ALAMADIM’

Erzurumlu Bilgi Edinme Yasası çerçevesinde, “Böyle bir anlaşma imzalanmış mıdır? Bu anlaşmanın üçüncü şahıslardan gizlenmek istenmesinin amacı nedir? Üniversite kaynakları ve tahsisatları nedeniyle elde edilen bu gelirler genel bütçeye dahil edilmiş midir? Harcama kararları kim veya hangi kurullar tarafından verilmiştir? Harcamalar kamu denetimi altında mı yapılmıştır. Şimdiye kadar kaç kez ve kimler tarafından denetlenmiştir? 2012-2014 yılları içinde bu kaynaktan kaç liralık harcama ve nereye yapılmıştır? Halen bindiğiniz Mercedes marka makam otomobilin, bu kaynaktan alındığı iddia edilmektedir. Doğru mudur? Bu promosyonu örtülü ödenek olarak mı kullanıyorsunuz? Yaptığınız uygulama, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ve 2547 Sayılı Yüksek öğretim kanununun 55. ve Ek madde-25'e uygun mudur? Değilse kendinizi kanunların üzerinde mi görüyorsunuz?” şeklinde sordu. Sorularına cevap alamadığı kaydeden Erzurumlu, verilecek her cevabı kamuoyu ile paylaşacağını, cevap verilmediği taktirde ise isnat edilen suçları kabul ettikleri yönünde ilan edeceğini de sözlerine ekledi.

 

Sezer SEZER

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER