1 kilometrede 2 ton döner satılıyor

Samsun’un döneriyle meşhur Çiftlik Caddesi’nde, her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Yaklaşık 1 kilometrelik Çiftlik Caddesi’nde 24 dönerci dükkanı var. Bu dönercilerde ise her gün ortalama 2 ton döner satılıyor.

1 kilometrede 2 ton döner satılıyor

Çiftlik Caddesi’nin yeni yüzü ve tasarımı sayesinde rahatça gezebilen vatandaşlar, yan yana olan dönerci esnafına şaşkınlıkla bakıyorlar. Kimi dönerci esnafı ise durumdan rahatsız. Vatandaşlar ise Çiftlik Caddesi gibi nezih bir noktada uygun olmayan, çevreye koku yayan ve lavabosu olmayan dönerci esnafına tepkililer. Öte yandan kimi dönerci dönerleri keserken eldiven ve bone takıyorken, kimisi ise bu kurallara riayet etmiyor.

 

BU KADAR DÖNERCİ NEDEN VAR?

Yaklaşık bir kilometrelik Çiftlik Caddesi adeta dönercilerin istilasına uğramış durumda. Bir kilometrelik kısa bir mesafede ise tam 24 dönerci esnafı bulunuyor. Bu esnafın toplam sattığı döner ise yaklaşık 2 ton. Konu hakkında Gazete Gerçek’e konuşan Çiftlik Caddesi Koruma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Cihat Karahan ise Çiftlik Caddesi’nin zamana ihtiyacı olduğunu söyleyerek şöyle konuştu: “Başta şunu söylemek istiyorum ki, bu caddenin trafiğe kapatılmasında büyük bir kamu yararı, halk ve esnaf yararı sağlanmıştır. Çiftlik Caddesi’ne yapılan masraf ve emek ortadadır. Şu an caddemiz Samsun’un en nezih noktalarından birisi olma yolunda. Fakat elbette bu bugünden yarına olacak bir şey değil. Çiftlik Caddesi’nin biraz daha zamana ihtiyacı var. Bu cadde kapatılırken elbette karşı çıkanlar oldu ama bugün görüyoruz ki önce bu karşı çıkanlar, cadde yapıldı diye kiralarını arttırdılar. Yani başta dükkan sahipleri beklentileri çok fazla yükselttiler. Keşke genel ekonomimiz iyi olsa, her şey yolunda gitse de herkes mutlu olsa. Fakat biliyorsunuz ki ülkemizde bir takım hain dolaplar çevrildi. Bu sadece Samsun’a değil tüm Türkiye’ye yansıdı elbette. Dükkan sahipleri böyle bir dönemde bile kiracılarına sahip çıkmadı. Hal böyle olunca dükkanların hemen hemen tamamı sermayeyi akşam yerine koyabilen sektörlere yöneldi. Bu şu demek, dönerci, telefoncu, parfümcü. Bu caddenin sadece dönerciden, sadece telefoncudan veya parfümcüden oluşmasının sebebi en başta dükkan sahiplerinin politikalarındandır. Bunların tamamı zamanla gözden geçirilecek.”

 

‘DÖNERCİLER İÇİN KAPASİTE PLANLAMASI YAPMALIYIZ’

Çiftlik Caddesi’nde art arda açılan dönercilerin vatandaşlar tarafından da şaşkınlıkla takip edildiğini kaydeden Karahan şunları söyledi: “Burası artık bir AVM ama elbette tekrar etmek istiyorum ki bazı şeylerin zamana ihtiyacı var. Mesela Samsun’daki diğer AVM’lere baktığınızda hepsinin sektörel kapasite planlaması var. Yani örnek vermek gerekirse bir katta atıyorum 5 dönerci olmuyor. Ya da 3 lahmacuncu olmuyor. Keza diğer sektörlerde de bu böyle. Tabi onların bir yönetim kurulları ve merkezi idareleri var. Bir plan program çerçevesinde bu işleri yürütüyorlar. İşte Çiftlik AVM’nin de buna ihtiyacı var. Ama belediye ama özerk bir yönetim kurulu oluşturulmalı ve bu caddemizin de kapasite planlaması yapılmalıdır. Yani eczane gibi noter gibi. Örnek vereyim bu kapasite planlaması tamamen rakamlara bağlı yapılmalıdır. Mesela şu kadar metreden önce dönerci açılamaz demeliyiz. Eğer öyle bir yönetim biçimine geçebilirsek her şey daha düzgün ve daha oturaklı olacaktır. Tabi bunun için zamana ihtiyaç vardır.”

‘OTOPARK SORUNUMUZUN SEBEBİ 15 TEMMUZ’DUR’

Çiftlik Caddesi’nin trafiğe kapatılıp yeni konseptiyle ilgili eleştiriler geldiğini söyleyen Karahan, “Çiftlik Caddesi’nin trafiğe kapatılması öncelikle tamamen kamu yararına ve halk yararına olmuştur. Kamu ve halk tüm menfaatlerden önce gelir. Burada artık insanlar nezih bir şekilde dolaşabiliyor. Otopark sorunumuz var ama bu 15 Temmuz hainliğiyle birlikte oldu. Çünkü okullarımız o hal kapsamıyla birlikte araç kabul etmiyorlar. Bunlar aşılmayacak sorunlar elbette değil. Zamanla her şeye bir çözüm bulunacağına yürekten inanıyorum” dedi.

 

‘MÜLTECİLER RAHATSIZLIK VEREBİLİYOR’

Bazı vatandaşlar ve esnaftan şikayet aldıklarını kaydeden Karahan, “Ülkemizde bir sığınmacılar gerçeği var. Bunların çoğunluğu gençler. Her ne kadar emniyetimiz bu anlamda teyakkuzda olsa da bu gençler burada bazı taşkın hareketlerle insanları rahatsız edebiliyorlar. Daha fazla zabıta ve daha fazla polis noktası olması gerekiyor fakat şunu unutmamak lazım ki emniyetimiz sancılı bir süreçten geçiyor. 15 Temmuz hainliği ile ilgili polis kuvvetlerimiz zaten yoğun. Bu da zamana ihtiyaç duyulan diğer bir konudur” dedi.

 

Serhat TÜRK

 

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER