1 aylık bebek, beşiğinde ölü bulundu

Samsun'un Vezirköprü İlçesi'nde, İlknur ve Murat Dursun çiftinin 3 çocuğundan biri olan 1 aylık Gül Dursun, beşiğinde ölü bulundu.

1 aylık bebek, beşiğinde ölü bulundu

Samsun'un Vezirköprü İlçesi'ne bağlı Öğürlü Köyü'nde oturan İlknur Dursun, dün gece 1 aylık kızı Gül'ü emzirmek için beşiğinden almak istedi. Bebeğinin hareketsiz olduğunu, nefes almadığını fark eden İlknur Dursun, eşini kaldırıp 112'yi aradı. Gelen sağlık ekipleri, bebeğin öldüğünü belirledi. İlknur ve Murat Dursun, acı haberle yıkıldı.

Gül bebeğin cansız bedeni, otopsi yapılmak üzere Trabzon Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

Beşik ölümlerini önlemek için ne yapılmalı ?
1 aylık Gül bebeğin hayatını kaybetmesi gibi beşik ölümlerinin önlenmesine yönelik bazı önlemler alınması gerekiyor. Uzmanlara göre, kusma sebebiyle soluk borusuna kaçan cisimler nefes almaya engel teşkil edebilir. Bu durumda bebek emzirildikten sonraki ilk yarım saat gözetim altında tutulmalıdır. Bebek için yastık ve kuş tüyü yorgan kullanılmamalıdır. Yorgan göğüs hizasında ötürtülmeli, yatak bebeğin gömüleceği yumuşaklıkta olmamalı.Bebeğin yatağında yumuşak oyuncaklar bırakmamalıdır.Bu basit önlemler SIDS denilen nedensiz beşik ölümlerininin azalmasında ön önlem olarak öne çıkmakta.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER