UNESCO listesine girmek için herkesin çalışması lazım

Alaçam, Bafra ve 19 Mayıs ilçelerinde yer alan Samsun Kızılırmak Deltası, yalnızca Türkiye’nin değil dünyanın da sayılı deltalarından birisi olarak kabul ediliyor.

Kızılırmak Deltası Sulak Alanı ve Kuş Cenneti’ndeki yaban hayatı, doğal varlıkları ve peyzaj güzelliklerini fotoğraflar ile ölümsüzleştirmek, doğal, estetik ve biyoçeşitlilik değerlerinin farklı bakış açısı ile ortaya konması, habitatların ve biyolojik çeşitliliklerin birbirleriyle ilişkilerinin fotoğrafçı bakış açısıyla tespit edilerek tanıtımının yapılması amacıyla Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Samsun Kızılırmak Deltası Koruma ve Geliştirme Birliği (SAMKUŞ) tarafından Samsun Kızılırmak Deltası’nda Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün oluru ve Başkent Ankara Meclisinin desteği ile “Kızılırmak Deltası Foto Safari Yarışması” düzenlendi.

Yarışmanın başlamasından önce deltada açılış töreni yapıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören Orman Mühendisi Özden Sağlam’ın sunumuyla devam etti.

Başkan Yılmaz: “UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne girmek için herkesin çalışması lazım”

Samsun’da bulunan bu doğal güzelliğin UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne girmesi gerektiğini vurgulayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Burada foto safari yapma fikri Nevzat Ceylan’dan geldi. Yaptığımız bu foto safari Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nin tanıtımına katkı sağlayacak. Şu anda burada bir su çekilmesi görülüyor. Arkadaşlarımız bu konuda çalışıyor. Buna da bir çağrı bulacaklar. Benim de dikkatimi çekti. Buradaki suyun daha önce hiç bu kadar çekildiğini görmemiştim. Çözümü bulunacaktır. Samsun’un bu doğal mirasını en iyi şekilde koruyacağımıza yönelik kimsenin bir şüphesi yok. Önümüzdeki süreçte herkesin hassasiyetini UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne girmeye vermesini istiyorum. Bu konudaki çalışmalarımıza katkı vermenizi istiyoruz. Paris’te bulunan Dünya Mirasları Listesi’ne bizim haricimizde başka yerler de girmek istiyordur. Biz kendimizi en iyi şekilde orada anlatma isteği içerisindeyiz. Paris’te bulunan UNESCO nezdindeki temsilcimiz, büyükelçimizle konuştuk. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da bize çok katkı veriyor. Milli Parklardan da katkı alıyoruz. Önümüzde bir imtihan süreci var. İnşallah UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne gireriz” diye konuştu.

Vali Kaymak: “Doğayı koruyarak turizmden gelir elde edebiliriz”

Buranın korunarak turizme açılması gerektiğini belirten Samsun Valisi Osman Kaymak, “Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’a bu insanlık değerine sahip çıktığı için teşekkür ederim. Deltadaki kuş ve bitki varlığı bizi heyecanlandırdı. İlimizin gelir durumu irdelendiğinde turizm de çok önemli alanlardan bir tanesi. Maalesef Samsun’un bu sektörden fazla pay alamadığını söylüyorduk. Bize doğayı koruyarak turizm geliri elde etmek için çok güzel bir alan açılıyor. Ülke olarak bu deltaya sahip çıkıp, korumak lazım. Buranın bilinirliği çok önemli. Burayı biz duyuruyorduk ama görsellerle de desteklenmesi çok önemli. Yapılan bu foto safari ile birlikte buradaki güzelliklerin bütün dünyaya yayılacağını düşünüyorum” dedi.

Ceylan: “Bu foto safariyi kuşları silahla değil fotoğrafla yakalamak için düşündük”

Yapılan yarışma hakkında görüşlerini bildiren AK Parti Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan da şunları söyledi: “Bu foto safariyi kuşları silahla değil fotoğrafla yakalamak için düşündük. Sloganını da, ‘Fotoğraf Avcılarına Rastgele’ olarak koyduk. Artık kuşlarımızın ve doğal varlıklarımızın fotoğraflar ile ölümsüzleştirilmesi dolayısıyla yapılan bu etkinliği çok önemsiyorum. İnşallah bu etkinlik her sene yapılır.”
Yapılan açılış törenin ardından fotoğrafçılar deltaya yayılarak kuşların ve diğer canlıların fotoğraflarını çekmeye başladı. Fotoğrafçılar 2 gün boyunca deltadaki hayvanların fotoğraflarını çekerek yarışmada dereceye girmeye ve tanıtıma faydalı olmaya çalışacak.