TÜRK FUTBOLUNA ADALET GELDİ

Türk futbolunda yıllardır hakemlerin bilerek ama bilmeyerek verdiği hatalı kararlarla profesyonel futbol kulüpleri arasında şampiyonluklar her sezon el değiştirirken, yine haksız küme düşmeler yaşanıyordu.

Ligin üstünde ve altında yaşanan bu haksızlıklar, özellikle kulüplerin maddi durumunu da büyük ölçüde etkiliyordu.

Örneğin Samsunspor 2005-2006 sezonunda Süper Lig’den küme düşerken, hatalı hakem karalarının büyük etkisi olmuştu.

Bunu ben söylemiyorum; o zamanki ülkenin futbol kamuoyu söylüyordu.

Yine Samsunspor, 2011-2012 sezonunda Süper Lig’den bir kez daha hakemlerin verdiği hatalı kararlarıyla düşürülmüştü.

Hatta son olarak da geçen sezon kırmızı-beyazlı kulüp yine hakemler tarafından TFF 2. Lig’e düşürüldüğünü hepimiz biliyoruz.

Bu durumu bir tek Samsunspor değil birçok köklü futbol kulüpleri de yaşamış hatta şimdilerde alt liglerde maddi krizler nedeniyle hayatta kalma mücadelesi vermektedirler.

Demek istediğim o ki artık Türk futbolunda bu sezon ilk olarak Süper Lig’de VAR sistemi uygulamasına geçildi.

Gelecek yıl da TFF 1. Lig’de büyük olasılık bu uygulamaya geçilecek.

Özellikle bu yıl uygulamaya geçilen Süper Ligdeki VAR sistemi sayesinde hakemlerin maçın sonucuna tesir edilecek hatalı kararların büyük ölçüde önüne geçildiğini, dolaysıyla artık Süper Lig’de üç büyükler diye adlandırılan İstanbul takımlarının yıllardır sürdürdükleri Anadolu takımları üzerindeki hegemonyalarının büyük ölçüde sona erdiğini görmeye başladık.

İnşallah Samsunsor’un bu sezon oynadığı ligde şampiyon olup TFF 1. Lig’de çıkması ve sonrasında yine bu ligde de gelecek sezon VAR sistemi uygulamasına geçilecek olması, yıllardır kırmızı-beyazlı kulübe yapılan haksızlıklarında son bulacak olması açısında çok sevindirici…

Özetle Türk futbolunda yıllardır özlenen adalet uygulamaya geçilen VAR sistemi sayesinde büyük ölçüde geldiğini düşünüyorum...

Bunun ispatı Süper Lig’de ilk yarının ardından ortaya çıkan puan cetvelidir.

YORUM EKLE