Trump ve Kim'den söz düellosu

ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore arasında söz düellosu devam ediyor. Trump'ı "akıl hastası bunak" olarak nitelendiren Kuzey Kore lideri Kim'e ABD Başkanı'nın tepkisi daha sert oldu. Trump, Kuzey Kore lideri Kim'i, "Halkını açlığa mahkum eden ve öldüren bir deli" olarak nitelendirdi.


ABD Başkanı Donald Trump'ın BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'u "intihar misyonu olan roket adam" şeklinde tanımlaması sonrası ABD ile Kuzey Kore arasındaki söz düellosu devam ediyor.
Trump'ın BM Genel Kurulu'ndaki sözlerine ilk tepki Kuzey Kore'yi BM Genel Kurulu'nda temsil eden Dışişleri Bakanı Ri Yong-hu vermişti.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri ülkesine "yok etme" tehdidinde bulunan ABD Başkanı Donald Trump'ın konuşmasını "köpek havlaması" olarak nitelendirmişti.
New York'ta önceki gün bir otelin önünde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong-hu, "Şöyle bir deyiş vardır: 'Köpekler havlasa da gösteri devam eder'. Eğer Trump bizi köpek havlaması sesleriyle şaşırtmayı düşünüyorsa belli ki hayal kuruyor" demişti.
Trump'ın nükleer programı nedeniyle Kuzey Kore'ye yeni yaptırımları açıklaması Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'u daha da öfkelendirdi.
Donald Trump'ın ülkesini hedef almasının bedelinin ağır olacağını belirten Kuzey Kore lideri Kim, ABD Başkanı Trump'ı "akıl hastası, bunak" olarak nitelendirdi.

Kore haber ajansı KCNA'nın haberine göre Kim, Trump'la ilgili şu sözleri sarf etti: "Akıl hastası, bunak ABD'liyi ateşle terbiye edeceğim” dedi.

Kuzey Kore lideri Kim, Trump'ın tehditlerinden korkmadıklarını ve seçtikleri yolun doğru olduğuna inandığını da vurguladı.
ABD Başkanı Trump'ın Kuzey Kore lideri Kim'e cevabı gecikmedi. Twitter'dan Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un'a cevap veren Trump şu mesajı paylaştı.
"Halkını açıkça açlığa mahkum eden ve öldüren bir deli olan Kuzey Kore'li Kim Jong-un tahmin edemeyeceği bir şekilde test edilecek."