TORBA FATURA DEDİKLERİ

Türkiye'de 2016 yılından bu yana elektrikte, kayıp-kaçak bedeli başta olmak üzere diğer bedellerin ayrıntılı olarak yer almadığı 'Torba Fatura uygulanıyor.

Oysa ki; elektrikte kayıp ve kaçak bedellerinin, faturasını zamanında ödeyen abonelerden alınmasının haksız olduğu ve yurttaşlara geri ödenmesi gerektiğine yönelik Yargıtay Hukuk Genel Kurulu kararının üzerinden yaklaşık 4 yıl geçti.

‘Torba Fatura’nın anlamı şu; EPDK`nın uyguladığı tarifelerde tüketicilerden tahsil edilen, "enerji maliyeti, perakende satış hizmet bedeli, iletim bedeli, kayıp ve kaçak bedeli, sayaç okuma bedeli, dağıtım bedeli" maliyetleri faturalarda ayrı ayrı olarak tüketici tarafından görülemiyor. Sadece tek bir kalem altında faturalara yansıtılıyor.

Dün EMO Samsun Şube Başkanı Mehmet Özdağ bu konuyla ilgili ayrıntılı bir açıklama yaptı.

6 kalem "perakende enerji bedeli"nin, "dağıtım bedeli" adı altında faturalara yansıtıldığına işaret etti.

Hatırlanacağı gibi elektrikte 1 Eylül'de yürürlüğe giren zamlı yeni tarifeye göre vergi ve fonlar dahil; mesken tarifesinde artış oranı yaklaşık yüzde 33, sanayi, ticarethane ve tarımsal sulama tarifelerinde ise bu oran yaklaşık yüzde 45 oldu.

Merkez Bankasının (TCMB) verilerine göre Enerji fiyatlarındaki güçlü artış eğiliminin Ekim ayında da devam etmesi beklendiği görülüyor.

Bu durum; ekim ayı ve sonrasında elektrik fiyatlarına yeni zamların yolda olduğunun da işareti.

Elektrikte zam üstüne zam yağarken bir de elektrik faturalarındaki maliyet kalemlerinin takibini imkasızlaştıran, torba fatura uygulması mutlaka kaldırılmalı.

Faturasını zamanında ödeyen aboneler kayıp-kaçak bedeli alınması zaten ağır elektrik faturaları altında ezilen vatandaşa yapılacak bir kötülük olacaktır.

Elektrik dağıtım şirketlerinin temsil, ağırlama, sosyal sorumluluk, danışmanlık gibi enerji dışı giderlerini vatandaşa ödetmeye kimsenin hakkı yok.

YORUM EKLE