Samsun'da 2017 'güneş yılı' oldu

Kurulu elektrik gücü 3300 megavat olan Samsun'da, 2017 yılında güneş enerjisi santralleri talepleri adeta patlama yaptı. 2017'de 24 firma Samsun'a güneş enerjisi santrali kurmak için devletten destek aldı ve yatırımlarını gerçekleştirdi.

Samsun'da 2017 'güneş yılı' oldu

Türkiye'nin toplam elektrik enerjisi kurulu gücü 2017 yılında bir önceki yıla göre yüzde 8.54 artarken, Samsun kurulu gücü de güneş enerjisi santrali yatırımları da geçen yıla göre üç kattan fazla artış gösterdi. 15 lisanslı, 3 lisanssız santralin faliyet gösterdiği Samsun'da, kurulu güç 3300 megavat. 18 adet elektrik enerji santrali, yıllık yaklaşık olarak 10.006 GW elektrik üretimi yapıyor. Samsun’da elektrik üretimini ise; OMV Samsun Doğalgaz Santrali, Cengiz Enerji Samsun Doğalgaz Santrali, Altınkaya Barajı ve HES, Hasan Uğurlu Barajı ve HES, Samsun OSB DGKÇS, Suat Uğurlu Barajı ve HES, Derbent Barajı ve HES, Toros Tarım Samsun Atık Isı Santrali, Kumköy HES, Çarşamba HES, Avdan Biyogaz Tesisi, Çarşamba Şeker Fabrikası Termik Santrali, Generji HES, ITC-Ka Samsun Çarşamba Çöp Gazı Santrali, Ütopya Enerji Urla Güneş Enerji Santrali, Resman Cam Güneş Enerjisi Santrali, Ladik Büyükkızoğlu Hidroelektrik Santrali (HES), Samulaş Güneş Enerjisi Santrali gerçekleştiriyor.

GES YATIRIMLARINDA BÜYÜK ARTIŞ

2017 yılında Samsun'da güneş enerjisi santrali (GES) yatırımlarında ise büyük bir patlama yaşandı. Geçen yıl 20'ye yakın firma, Samsun'da güneş enerjisi santrali yatırımı için devletten destek aldı. Lisanssız olarak elektrik üretimi yapacak firmalar tarafından 2017 yılında 24 GES yatırımı için çalışma başlatıldı.

DEVLET DESTEĞİ DE ALDILAR

Buna göre 2017 yılında Samsun'da Energes 3 adet GES, Dövür Elektrik 2 adet GESSamsunsport, Akges, Güntekin Elektrik, Nehar Elektrik A.Ş, Esa Hayvancılık, Ğünnur Isı, Günel GES, Mircan Elektrik, Karadeniz Hayat A.Ş, Agromag, Köktürk Enerji, Pırıltı Enerji, Sitare Elektrik A.Ş, Kuzey Gün Elektrik, Kula Elektrik, Sahe Elektrik, Venk Elektrik, Vezirköprü Belediyesi ve Çorum Belediyesi 1'er adet güneş enerjisi santrali kurulumu gerçekleştirdiler. Bu santral yatırımlarının tamamı teşvik desteği ile gerçekleştirildi.

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER