'Motokask' adını verdikleri proje bizim projemiz

Niğde'de öğrenim gören öğrencilerin yaptığı proje dünya birincisi oldu. Fakat projenin gerçek sahibi ise Samsun'dan çıktı. Projenin kendisine ait olduğunu iddia eden Mustafa Yiğit enazından kendisinden izin alınmasını beklediğini ifade etti.

'Motokask' adını verdikleri proje bizim projemiz

Niğde Akşemseddin Bilim ve Sanat Merkezi'nde iki öğrencinin ''Motokask'' adlı projesi Samsung'un Türkiye'de düzenlediği "Samsung Geleceğin Mucitleri" projesinde birinci ve Samsung'un dünya çapında düzenlediği "Gelecek için Çözüm" programında ABD ve Çin ile beraber en yenilikçi en iyi 3 projeden biri oldu.

Bu durumu öğrenen Mustafa Yiğit ise projenin kendisie ait olduğunu iddia etti. Söz konusu projenin kendisine ait olan ''Konuşan akıllı kask'' projesiyle aynı olduğunu ileri sürdü.,

Projeyle ilgili açıklama yapan Mustafa Yiğit: "'Akıllı Kask' projesini 2013'ün Kasım ayında yaptım. Bursa'da bir okulla bir polemik yaşamıştık. Projemize 2 Ocak 2014'te bir ekleme yaptık. 'Konuşan Akıllı Kask' olarak revize ettik. Niğde'de Akşemseddin Bilim ve Sanat Merkezi Okulu öğrencilerimiz 2016'da Türkiye'de düzenlenen projede birinci oldular. 2016'nın 11. ayında da Amerika'da düzenlenen projede de dünya birincisi oldular. Gurur duyduk ama projeyi bizim yaptığımız belli. Bununla ilgili bizden izin alınabilirdi. Bizim birçok projemiz var. Okullar bizden bunları istesinler veririz. Biz yardımcı oluruz. Yeter ki dünya şampiyonu olsunlar. Teknolojide bizim de var olduğumuz bilinsin. Tabii yaptığımız bir projenin dünya birincisi olması bizi gururlandırdı. Ama en azından yiğidi öldüreceksin hakkını yemeyeceksin. Bu şekilde olmaması lazım. Vatandaşlar gelip senin projen birinci olmuş, diyor. Nasıl birinci olmuş benim haberim yok. Açıyorum bizim proje. 'Motokask' adını verdikleri proje bizim projemiz. Biz projenin patentini alamadık ama yazılı ve görsel medyada geçmişte bizim haberlerimiz var. Türkiye'deki bütün öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz böyle bir projelerde bizden yardım isteyebilir. Hiç bir maddi beklentimiz yok. Yeter ki bizden istesinler" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER