iPhone SE'nin Gerçek Maliyeti Hesaplandı

Parçalarına ayrılan iPhone SE'nin toplam maliyet fiyatı hesaplandı. Ortaya çıkan sonuç elbette şaşırttı.

iPhone SE'nin Gerçek Maliyeti Hesaplandı

TOPLAM MALİYETİ 160 DOLAR

Tüketici analiz firması IHS tarafından gerçekleştirilen bu operasyon sonucunda her bir parçası tek tek hesaplanan 16 GB'lık SE modelinin tahmini olarak 156.20 dolar gibi bir toplam maliyeti olduğu tespit edildi. Üretim maliyetleri de hesaba katılarak bu fiyat biraz daha yuvarlanarak 160 dolara çekildi.

5S İLE AYNI KASA YAPISINA SAHİP

Bu ayrıntılı bakış, cihazın ayrıca önceki üç  iPhone modeliyle de önemli benzerlikler taşıdığını gösterdi. Örneğin  iPhone 5s'le neredeyse aynı kasa yapısına sahip olan cihaz  iPhone 6'daki ikinci kamera ve LTE alıcı bileşenin de aynısını barındırıyor. Cihazda ayrıca yine  iPhone 6s'te de karşımıza çıkan A9 işlemci ve ana kameranın da aynısının bulunduğu fark ediliyor.

6S'İ AVANTAJLI YAPAN SADECE BOYUTU

IHS'nin yaptığı bu işlem sonucunda cihazın mimarisini de oldukça detaylı bir biçimde görebilmek mümkün. IHS yetkilisi Andrew Rassweiler, konuyla ilgili yaptığı açıklamada geçmişteki  iPhone'lardan bazı parçalar barındırmasına ve maliyetinin iki katından fazlasına satılıyor olmasına rağmen  iPhone SE'nin yine de oldukça etkili bir cihaz olduğunu söylüyor. Rassweiler'a göre  iPhone 6s'in  iPhone SE'ye göre avantajlı yapan tek şey büyük boyutu ve daha yüksek çözünürlüklü ekranı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER