Hırçın denilen Karadeniz dalgaları enerji üretecek

KTÜ Elektirk Elektronik Mühendisliği Bölümünün hazırladığı projeyle Karadeniz sahilinde elektrik enerjisi üretimi hedefleniyor.

Hırçın denilen Karadeniz dalgaları enerji üretecek

DOKAP Bölgesi üniversiteler birliği çerçevesinde bünyesinde yer alan 9'u devlet 1'i vakıf üniversitesiyle yapılan çalıştayda 13 proje geliştirildi. Projeler üzerinde yapılan çalışmalar sonrasında projelerden 9 tanesinin desteklenmesi kararlaştırıldı.

Proje için bütçe oluşturuldu

KTÜ'nün hazırladığı elektrik enerjisi elde edilebilecek ''dalgadan enerjiye'' adlı projenin uygulanması için 1 milyon 350 bin liralık bütçe oluşturuldu. Projede ana fikir, Karadeniz sahillerinde bulunan balıkçı barınakları ve dalga kıranlardan ortaya çıktı.

Dalgaların elektrik enerjisine dönüştürülebilme düşüncesinden yola çıkıldı

KTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı ve proje sorumlusu Prof. Dr. İsmail Hakkı Altaş, "Bunun yanı sıra balıkçı barınaklarının sırt kısımları ile dalga kıranların uç kısmına baktığımızda çok yüksek olmayan ama süresi uzun dalgaların olduğunu gözlemledik. 'Bu dalgaları biz elektrik enerjisine dönüştürebilir miyiz' düşüncesinden hareketle projeler geliştirdik" şeklinde konuştu.

Altaş, balıkçı barınaklarının sırt kısımlarına yerleştirilecek dalga enerji sistemleri sayesinde elektrik enerjisinin depolanabileceğini vurguladı.

Altaş ayrıca, ''bir balıkçı kulübesinde olabilecek elektrikli cihazları göz önüne alarak çalışmasını yaptık çünkü ev ve iş yerlerimizde kullandığımız elektrikli cihazların belirli çalışma gerilim değerleri ve frekansları bulunuyor. Dolayısıyla deniz dalgasından üretilecek enerjinin de bu standartlara uygun olması gerekiyor. 

Biz mühendisler olarak bununla ilgili geliştirmeler yaptık. Bu süreçte iki doktora tezi tamamladık. Tezlerden birinde deniz dalgalarının düzenli hareket ettiği ve belirli periyotlarla gelip gittiğine yönelik bir çalışma yaptık. Bunu laboratuvar ortamında gerçekleştirdik ve elektrik enerjisi elde ettik."dedi.


Kaynak:AA

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2018, 16:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER