Gazete Gerçek'i gururlandıran ödül

Samsun'da bu yıl ilk kez verilen Uğur Mumcu Gazetecilik Ödülüne, Gazete Gerçek'ten Gülsüm Atik layık görüldü.

Gazete Gerçek'i gururlandıran ödül

24 Ocak 1993'te bombalı bir suikastla yaşamını yitiren gazeteci yazar Uğur Mumcu, ölümünün 25. yılında Samsun’da, ÇYDD ve Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şubesi tarafından, Cumhuriyet gazetesi yazarı Işıl Özgentürk'ün de katıldığı törenle anıldı. Bu yıl ilk kez verilen Uğur Mumcu Gazetecilik Ödülüne ise Gazete Gerçek muhabiri Gülsüm Atik layık görüldü.

HAKSIZLIKLARIN ÜZERİNE GİTTİ

ÇYDD Hayriye Yılmaz Eğitim Evi'nde düzenlenen Uğur Mumcu Anma ekinliğinde konuşan ÇYDD Samsun Şube Başkanı Yaşar Sezen, Uğur Mumcu'yu Türkiye'nin hemen her kesiminin andığını belirterek, "Bağımsız gazetecilik hiç ödün vermeden sadece yazmak değil ödün vermeden bağımsız yaşamaktır. İstese servet sahibi olabilirdi ama mesleğini ve konumunu asla bunun için kullanmadı. Bir aydınlanma neferi, örnek bir hukukçu, gözü pek bir gazeteci olarak yıllarca haksızlıkların, yolsuzlukların, yobazların üzerine gitti. Atatürk ilkeleri, laik, demokratik bir Türkiye'nin yılmaz savunucusu olan Mumcu'yu saygıyla anıyoruz" dedi.

İLK ÖDÜL GÜLSÜM ATİK’E VERİLDİ

Programda yıllarca Uğur Mumcu ile birlikte çalışan Cumhuriyet gazetesi yazarı Işıl Özgentürk de, Mumcu'nun gazeteciliği, kişiliği ve yurtseverliğini anılarıyla süsleyerek anlattı. Programda daha sonra ÇYDD ve ADD Samsun Şubeleri tarafından bu yıl Samsun'da ilk kez verilen ve geleneksel hale getirilecek olan Uğur Mumcu Gazetecilik Ödülü verildi. Ödüle layık görülen Gazete Gerçek muhabiri Gülsüm Atik, plaketini ÇYDD Sammun Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Gülhan Özkan'ın elinden aldı.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2018, 10:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER