Bakan Canikli PULAT'ı anlattı

Milli Savunma Bakanı Canikli, ilk defa Afrin'de kullanılan yerli ve milli proje olan PULAT'ı anlattı. Ayrıca Canikli, Zeytin Dalı Harekatı sırasında ABD'den parasını verilmesine rağmen alınmayan akıllı füzelerini yerli olarak ürettiğimizi açıkladı.

Bakan Canikli PULAT'ı anlattı

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarından soruları yanıtladı.

Bakan Canikli, yerli ve milli olarak üretilen ve ilk defa kullanılan Afrin operasyonunda kullanılan PULAT'ın nasıl üretime geçildiğini açıkladı.

Canikli'nin açıklaması şu şekilde:

Fırat Kalkanı operasyonunda 60 tankımız darbe aldık. Zeytin Dalı Harekatı'ndan önce zırhlarını geliştirdik. ABD ve müttefiklerimizin terör örgütlerine verdikleri roketlerle ve füzelerle isabet aldı tanklarımız. Zeytin Dalı Harekatı'ndan önce başka ne yapabiliriz dedik. Teorik olarak tartışırken ASELSAN'dan bir öneri geldi. Tanka gelen roketleri havada 100 metrede imha edecek bir AKKOR dediğimi sistemimiz var ama o uzun vadeli. 2020-2021'de hayata geçirilecek.

Afrin operasyonunundan önce hızlı bir çözüm geliştirebilir miyiz tartışmasından sonra ASELSAN dedi ki tankın 4 köşesine uzun bölümlerine ortaların toplam 6 radar ve bomba yerleştiriyoruz. Tanka yönelik atış gerçekleştirildiğinde 3 km yakınlığında radar onu tespit ediyor. Havada izlemeye alıyor ve tanka varış süresini analiz ediyor. 3 kilometrede ateşlenen roket 35 saniyede tanka ulaşıyor. Radar hangi mesafeden atılırsa atılsın radar onu tespit ederek bitişindeki entegre çalıştığı bomba dışa doğru patlıyor ve o tank mühimmatı tanka temas etmeden imha ediliyor. Tüm testleri yapıldı, şu anda kullanıyor. Adı PULAT, düşünce ve tasarımı bize ait. Tepeden tırnağa yerli bir proje.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER