Wimbledon'da Federer Elendi, Raonic Finale Yükseldi

Wimbledon Tenis Tunuvası'nda tek erkeklerde İsviçreli Roger Federer, Kanadalı Milos Raonic'e 3-2 yenilerek turnuvaya ilk kez yarı finalde veda etti

Wimbledon'da Federer Elendi, Raonic Finale Yükseldi
Wimbledon erkekler tenis turnuvasında Roger Federer istediğini bulamadı. Bu turnuvada tek erkeklerde 7 şampiyonluğu bulunan 3 numaralı seribaşı İsviçreli Roger Federer, Kanadalı Milos Raonic'e 3-2 yenilerek turnuvadan elendi. Raonic, kariyerinin ilk grand slam finaline yükseldi.
HEDEFİNİ GERÇEKLEŞTİREMEDİ
İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen sezonun üçüncü grand slam turnuvası Wimbledon'da son iki yılda finalde kaybeden 34 yaşındaki Federer, toplam 3 saat 24 dakika süren mücadelede 6 numaralı seribaşı Kanadalı Milos Raonic'e 3-6, 7-6, 6-4, 5-7 ve 3-6'lık setlerle 3-2 yenilerek 11. final hedefini gerçekleştiremedi.
KANADALI OYUNCU İLK SETİ ALDI
İki yıl önce Wimbledon yarı finalinde 3-0 yenildiği Federer karşısında maça daha iyi başlayan 25 yaşındaki Raonic, İsviçreli tenisçinin yaptığı iki basit hataya bir de çift hata eklemesiyle servis kırdı ve 3-1 öne geçti. Yedinci oyunda puanlarda 30-0 üstünlük sağlayan Federer'i üst üste attığı saatte 230, 218 ve 210 kilometre hızındaki servislerle durduran Kanadalı tenisçi, ilk seti 6-3 kazanmasını bildi.
FEDERER EŞİTLEDİ
İkinci setin ilk dokuz oyununda iki tenisçi de servislerine tutundu. Oyunlarda 5-4 önde olan Federer, ilk servislerini oyuna sokmakta zorlanan ve bir de çift hata yapan rakibi karşısında puanlarda 40-0 üstünlüğü yakaladı. Merkez kortu dolduran yaklaşık 20 bin sporseverin büyük bölümünün Federer'i desteklemesine rağmen motivasyonunu kaybetmeyen Raonic servisini kırdırmadı: 5-5
Setin galibini belirlemek için gidilen tie-break'te ilk altı serviste iki tenisçi de puan vermedi. Raonic'in servis kullandığı yedinci puanda 4-3 öne geçen ve seri yakalayan Federer, tie-break'i 7-3, seti de 7-6 kazanarak durumu 1-1 yaptı.
FEDERER AVANTAJI ELİNE GEÇİRDİ
Üçüncü setin yedinci oyununa rakibiyle girdiği file önü mücadelesinden puanla çıkarak başlayan Federer, Raonic'in servis hatalarıyla puan kaybederek işini kolaylaştırmasıyla ilk kez servis kırdı ve 4-3 öne geçti. Kalan oyunlarda avantajını koruyan 34 yaşındaki Federer, seti 6-4 alarak final yolunda önemli bir avantaj elde etti.
RAONIC ORTAK OLDU
Dördüncü setin son bölümlerinde yorgunluk belirtileri göstermeye başlayan Federer, 6-5 geride başladığı ancak tie-break için puanlarda 40-0 avantaj sağladığı 12. oyunda, üst üste beş servisi dışarı atarak Raonic'in puanlarda eşitliği yakalamasına izin verdi. Elde ettiği avantaj puanının ikincisinde servis kırmayı başaran Raonic, seti 7-5 kazanarak maça yeniden ortak oldu.
RAONIC'TEN TARİHİ BAŞARI
Hırvat Marin Cilic karşısında 2-0 geriye düştüğü maçı 3-2 kazanan ve 8. Wimbledon şampiyonluğu için umutlanan Federer, son setin beşinci oyununda servis hatalarına devam etti ve avantajı Raonic'e verdi. Bu oyunun son puanını Federer'le file önünde giriştiği mücadelede alan ve servis kıran Kanadalı tenisçi, 3-1 üstünlüğü yakaladı. Kalan oyunlarda temposunu koruyan Raonic, seti 6-3, maçı da 3-2 kazanarak kariyerinde ilk kez Wimbledon'da finale çıktı.
Tek erkeklerde grand slam finallerine yükselen ilk Kanadalı olan Raonic, finalde Büyük Britanyalı Andy Murray ile Çek Tomas Berdych maçının galibiyle karşılaşacak. Kanadalı tenisçi, Murray ile yaptığı 9 maçın 6'sını kaybederken, Berdych ile oynadığı 6 mücadelenin 4'ünde korttan galibiyetle ayrıldı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER