'Toplumumuzada Lucescu hastalığı var'

Radyo Gerçek'te yayınlanan Maç Başlıyor programına konuk olan İşadamı Engin Uzun, "Bizim toplumumuzun yerli hocalara tahammülü yok. Ayrıca bir de Lucescu hastalığı var" dedi

'Toplumumuzada Lucescu hastalığı var'

Radyo Gerçek'te Ercüment Gül'ün sunduğu Maç Başlıyor programının konuğu geçmiş dönemlerde Samsunspor Yönetim Kurulu üyesi olarak görev alan Samsunlu İşadamı Engin Uzun oldu. Ülke gündeminde olan konuları değerlendiren Uzun önemli açıklamalarda bulundu. Ayrıca Briç sporcusu da olan Uzun programa, "Briç oynuyor. 1994 yılında federasyonu bağlı bir kulüp kurduk. O yıldan bu yana Samsun adına tüm yarışmalarına katılıyoruz. Türkiye genelinde bilinen bir yapı. Uzun süre briç federasyonunda yönetim kurulunda yer aldım. Haftanın 3 günü tenis oynuyorum. Üniversitenin ilk yıllarında spor akademisinde öğrenim gördüm. İhtilalle birlikte eğitim dönemi bitti" sözleri ile başladı.
'BİR TELEFONLA YÖNETİCİ OLDUM'
8 yıl amatör futbol olarak futbol oynadığını söyleyen Uzun, "Futbol çok geniş bir kitlenin kabul ettiği bir spor. Bir gün bir telefonla kendimi yönetici olarak gördüm. O dönemki Başkan İsmail Uyanık beni aradı. Samsunspor'un genel kurul var dedi. Seni yönetime yazıyorum dedi. Sürecimiz çok uzun sürmedi. 2005'te İsmail başkan bırakınca bıraktık. Sonra geniş bir kitlenin katılımı ile farklı bir yönetim oluşturuldu. İşadamları ağırlıklı bir yönetim olduğu için çok tartışıldı. Bu yönetime de şehrin çok toleransı olmadı. O dönem kadro olarak takımın çok iyi olmasına rağmen, çok ciddi hakem hataları ile geliyoruz. Yenildiğimiz 9 maçın en az 4-5 maçı ciddi hakem hataları oldu" dedi.
'CANER'İ 6 PASTA PARAMPARÇA ETTİLER'
Yöneticilik yaptığı dönemlerde Samsunspor'un oynadığı maçları da değerlendiren Uzun, " Kayseri maçı oynadık. Stat doldu. Dışarıda da 5 bin kişiye yakın taraftar vardı. Müthiş bir atmosferdi. O maçta hakem iyi yönetim göstermiyor. Bizde müthiş oynuyoruz. 86. dakikada 6 pasın içinde rakip Caner'i paramparça etti. Hakem devam kararı verdi. Sonra saha karıştı. Teması olduğu düşünmediğim halde Serkan Aykut 10 maç ceza aldı. Hakeme temasın cezası 10 maçmış. Biz yine takımı ayakta tutmaya çalıştık. Erciyes maçına gittik. İlk golü biz attık. Sonra maç 2-2 bitti. Kolay olmuyor. Sonra dönümünde Konya maçımız vardı. O maçta da müthiş bir atmosfer vardı. O dönem Tamer Tuna voleyle bizi öne geçirdi. Ama bu maçta berabere bitince dirençler kırılıyor" ifadelerini kullandı.
'KULÜPTE YATTIM'
Uzun, Ercüment Gülle sohbetinde, "Evimle kulübüm arası 1 kilometre civarında, ama ben kulüpte yatıyordum o dönemler. Denizlispor'u, Denizli'de 2-1 yendik. Döndük Ankaragücü'nü yendik. Sonra Gençlerbirliği'ni yendik. Bir çıkış yakaladık. Ciddi bir mücadele verdik. Maç maç Hasan Şengün'le anlaşıyoruz. Onunla anlaştık desek bizi tefe koyacaklar. Şu an Besim hocaya neden aynı imkan verilmiyor. Muhakkak Samsunspor'un hedefleri var. Kasımpaşa'yı Süper Lig'e çıkarmış. Samsunspor'un en sıkıntılı dönemlerinde elini taşın altına koymuş. Bizlerin kendi şehrimizin hocasına tahammülümüz yok. Ülke genelinde de yabancı hocalar daha toleranslı, yerli hocaları tahammül yok. Zaten istifalardan bunu görmek mümkün" diye konuştu.
'ALT YAPIYA ÖNEM VERİLMİYOR'
İşadamı Uzun sözlerini şöyle tamamladı: "Düştükten sonra Orduspor maçına gittik. Şanssız bir mağlubiyet aldık. Döndük Altay maçında 10 kişi kaldık ve berabere bitti. Kazan kaynamaya başladı. Daha iki hafta olmuş. Çok erkendi. Zaten şöyle bir haksızlık var ülkemizde. Mustafa Denizli neden milli takımda değil? Bir güç var. Mustafa Denizli'yi oraya yaklaştırmıyor. Dört maçlık hoca anlaşması yapılıyor. Türkiye'nin en iyi hocasını getirirsin. Neden korkuyorsun Mustafa Denizli'den? Bizim toplumumuzda Lucescu hastalığı var. Başı sıkışan her kulüp Lucescu'dan başlıyor temasa. Öte yandan alt yapıya yatırım yapmıyorlar. Hiç bir kulübün alt yapısı olduğu düşünmüyorum. Federasyondan alt yapı için para geliyor. Ama kulüpler bu paralarda futbolcu taksiti ödüyor. Kulüpler günlük yaşabilir. Ama yaşamamalı. Federasyon ülke futbolunun geleceğini planlamalı. Ama federasyonun eşliğinde kulüplere futbolcu taksiti için alt yapı parası verilirse ne yapılabilir ki?"


Mustafa ATASEVEN

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2017, 08:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER