'Samsunspor'un durumu kritik'

Radyo Gerçek’te yayınlanan ‘Efsaneler Unutulmaz’ programına konuk olan Samsunspor’un eski futbolcusu Simitçi Ali lakaplı Ali Saka, Ümraniyespor maçının mutlaka kazanılması gerektiğini söyledi.

'Samsunspor'un durumu kritik'

Radyo Gerçek’te her perşembe akşam yayınlanan ‘Efsaneler Unutulmaz’ programının konuğu Samsunspor’un efsane oyuncularından Simitçi Ali lakaplı Ali Saka oldu. Programda Ercüment Gül’ü sorularını yanıtlayan Saka, futbol oynadığı eksi günleri anlattı. 1953 Samsun doğumlu olan Saka, 1971 yılında Fener Gençlik’ten geldiği Samsunspor’da 4 yıl forma giydi. Ardından ise askerlik nedeniyle gittiği Diyarbakırspor’da 8 yıl top koşturdu.

FUTBOLU SAMSUNSPOR’DA BIRAKTI

1970 yılında Fener Gençlik’te olduğunu belirten Saka, “Fener Gençlik’in iyi oyuncularındandım. Samsunspor’un hocalarına benden bahsedilmiş. Beni izlediler ve idmanlara çıkmaya başladım. İlk yılımda 12 maç oynadım. İkinci sezon 20 müsabakada görev aldım. Askerliğim nedeniyle Diyarbakırspor’la anlaştım. 8 yıl sonra Samsunspor’a döndüm ve bir yıl oynadıktan sonra futbolu bıraktım” dedi.

SAMSUNSPOR’U TAKİP EDİYORUM

Küçükken simit sattığı için lakabının Simitçi Ali olduğunu söyleyen Saka, “Küçükken simit satardım. Biz Samsunspor’da Ali adında iki futbolcuyduk. Bu nedenle bana Simitçi Ali derlerdi. Şu anda ise kendi mahallemiz olan Cedit Ilıca’da futbolculara yardımcı oluyorum. Samsunspor maçlarını televizyonda izliyorum. Zaman zaman da stada gidiyorum. İş yerlerimiz Antalya’da” diye konuştu.

‘KRAMPONUN GRAM HESABI YAPILIYOR’

Şimdiki futbolcuların çok şanslı olduğu ifade eden Saka konuşmasına şöyle devam etti: “Şimdiki futbolcular çok şanslı. Şu anda devletimizin katkıları ile çok güzel sahalar yapıldı. Bizim zamanımızda sahalar çok kötüydü. Şimdi ise sıfır hata ile futbolu öğreniyorlar. Eskiden toplar bile çok ağırdı. Şimdi ise futbolcuların kramponlarının gram olarak hesabını yapıyorlar. Biz Fener Gençlik’te oynarken soyunma odamızın Büyük Cami’nin havlusuydu. Orada yıkanırdık. Üstümüzü başımızı temizlerdik. Saha yok. Çok zordu.

‘FUTBOLCU OLMAK İÇİN ÇOK ÇALIŞMAK LAZIM’

Temel Keskindemir abi oynadığı bir Fenerbahçe maçında 3 tane sol bekin değişmesine neden oldu. Genelde öyleydi. Şimdi ise çocuklar kendilerine dikkat etmiyorlar. Her şeyin bir kuralı var. Anne baba çocuklarına okullarında öğretmen müdahale ettiği zaman şikayetçi oluyorlar. Bizim zamanımızda hocalarımız bizi dövünce vurduğu eli öperdik. Anne ve babalar çocuklarının ezilmelerini istemiyorlar. Futbolcu olmak için ise çok çalışmak lazım.

‘YABANCI OYUNCULAR TÜRK FUTBOLUNA ZARARLI’

Benim zamanımda dahil İsmail Uyanık dönemine de dahil bir iki oyuncu dışarı gider kulübene de para kazandırırdı. Zannediyorum alt yapılardaki hocalarımıza bir şey desek bize yakışmaz. Bu işi ehlileri yaptığı zaman daha başarılı oluyorlar. Bilinçli olmak gerekiyor. Estetik çok önemli futbolda. Yabancı oyuncunun çok olması bende Türk futboluna zararlı. Biz istiyoruz ki kendi çocuklarımızın oynasın. Ama bizim çocuklarımızda çalışmıyorlar. Avrupa’da ise düzenli ve sistemli çalışma var.

‘SAMSUN FUTBOLU BİLİYOR’

Samsunspor’un şu anki durumu çok kritik. İki tane galibiyet almamız lazım. Kendi hesabımızı kendimiz biliyoruz. Ne yapıp edip Ümraniyespor maçını kazanmamız lazım. Samsun seyircisi her zaman aynıydı. Samsunlu Samsunspor takımına sahip çıkıyor. Samsun futbolunu bilen ve seven bir şehir. Geçmişte ve gelecek de Samsunspor her zaman ön planda. Şu anki maddi sorunlar ise yanlış idare şekillerinden.”

Mustafa ATASEVEN

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2017, 08:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER