Reklamı Kapat Avustralya'da Futbol Maçında İslam Karşıtı Pankart

Avustralya futbolunun iki köklü takımı Richmond ve Collingwood arasında Melbourne MCG Stadyumu'nda oynanan karşılaşmada, aşırı sağ Birleşik Milliyetçi Cephe tarafından İslam karşıtı pankart açıldı.

Reklamı Kapat  Avustralya'da Futbol Maçında İslam Karşıtı Pankart

"SAKSAĞANI DESTEKLE, CAMİLERİ DURDUR"

Skor tabelasının altında açılan pankartta Birleşik Milliyetçi Cephe logosu ve Collingwood takımının sembolüne atfen "Saksağanı destekle, Camileri durdur" (Go Pies! Stop the Mosques) yazısı yer aldı.

İSLAM KARŞITI PANKARTA KARŞI ÇIKTILAR

İslam karşıtı pankarta Avustralyalılar ve  Avustralya Futbol Ligi (AFL) sert tepki gösterdi. AFL Başkanı Gillon McLachlan, toplumun bazı kesimlerini karalamak için futbolun kullanılmasına hoşgörü göstermeyeceklerini vurguladı.

SORUMLULARIN BULUNMASI İÇİN HAEREKETE GEÇİLDİ

Pankart hakkında "Bölücü, cahil ve derinden rahatsız edici" ifadelerini kullanan McLahlan, sorumluların bulunması için polisle işbirliği yaptıklarını bildirdi. Müslümanları hedef alan pankart, asılmasından kısa süre sonra güvenlik görevlileri tarafından indirildi.

AFL OYUNCULARI, PANKARTI KINADI

AFL'de forma giyen eski ve yeni oyuncular sosyal medya üzerinden paylaştıkları mesajlarında İslam karşıtı pankartı kınadı. North Melbourne takımı oyuncularından Majak Daw "Irkçılık benimle biter. Dün geceki olaylardan sonra bu mesajı vurgulamak, gündeme getirmek önemli." mesajını paylaştı.

"STADYUMA GİRİŞ YASAĞI GETİRİLSİN" TAVSİYESİ

Pankarttaki yazıda gönderme yapılan Collingwood takımından yapılan açıklamada, kendilerini dehşete düşüren pankartın kendileriyle bir ilgisinin olmadığı, sorumlulara stadyuma giriş yasağı getirilmesi gerektiği vurgulandı.

1 YILDIR İSLAM KARŞITI GÖSTERİLERİ DÜZENLENİYOR

Pankartta imzası bulunan aşırı sağcılar,  Avustralya genelinde yaklaşık bir yıldır İslam karşıtı gösteriler düzenleyerek, camilerin kapatılmasını, helal ürünlerin yasaklanmasını ve Müslümanların sınır dışı edilmesini talep ediyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER