Para basıyor: 79 milyon euro kazandı

Siyah beyazlılar Fikret Orman yönetiminde adeta para basıyor. Öyle ki son 3 yılda kartalın futbolcu satışlarından elde ettiği rakam 79 milyon 860 bin euro oldu.

Para basıyor: 79 milyon euro kazandı

Fikret Orman göreve geldi, vefa sezonunu başlattı. Kulübün ekonomik bunalım içinde olması günün şartlarına uygun davranmayı zorunlu kıldı. Sonraki süreçlerde başarılarda ardı ardına gelmeye başladı. Statsız şampiyonluk ve son 2 yılın şampiyonluğu ünvanı, şampiyonlar liginde tarihinde ilk defa  bir üst tura çıkması üstelik lider ve yenilgisiz olarak, tüm bunlar emeğin karşılığı planlı programlı çalışmanın meyvesi olarak yorumlandı.

Ba, Ersan, Atınç toplam 26 milyon euro

Yüksek fiyatlarla satılan oyuncular serüveni ilk olarak Demba Ba ile başladı. Siyah-beyazlılar bu futbolcuyu Shanghai Shenhua takımına 13 milyon Euro bonservis bedeli karşılığında sattı. Ardından Atınç Nukan, Leipzig takımına 6 milyon euroya satılırken Ersan Adem Gülüm ise, Çin’in Hebei Fortune takımına 7 milyon Euro’ya satıldı. 3 futbolcudan 26 milyon euro kazanıldı.

Galatasaray’a sattığı kaleci Cenk Gönen’den de kasasına 600 bin Euro koydu. Kartal’ın son kazancı ise, bonservisini alıp 6 aylığına Rayo Vallecano’ya kiraladığı Aras Özbiliz’den geldi. Beşiktaş bu futbolcu için İspanyol ekibinden 300 bin Euro kiralama ücreti aldı. Kartal’ın bu dönemdeki toplam geliri 26 milyon 900 bin Euro oldu.

Sosa ve Marcelo'dan 14.5 milyon euro

Sonraki yıllarda önce Sosa'yı italyan devi Milan'a 7.5 milyon euroya sattı. Kerim Frei'ı Birmingham'a 2.25 milyon Euro'ya, Alexis Delgado'yu Alaves'e 400 bin Euro'ya, Günay Güvenç'i Göztepe'ye 75 bin Euro'ya ve Olcay Şahan'ı da Trabzonspor'a 200 bin Euro'ya sattı. Boyko’yu 435 bin Euro'ya Malaga'ya, Milosevic’in de 200 bin Euro’ya Darmstadt’a kiralayan Beşiktaş, Gökhan Töre’nin West Ham’a kiralık olarak gitmesinden ise kasasına 3 milyon Euro koydu.

Cenk Tosun transferi tarihe geçti, 28 milyon euro

Bu sezon başında Marcelo’yu Lyon'a 7 milyon Euro'ya, Andreas Beck’i Stuttgart'a 2,5 milyon Euro'ya ve Rhodolfo’yu da Flamengo'ya 1.4 milyon Euro'ya satan Beşiktaş, bu oyunculardan 10 milyon 900 bin Euro elde etti. Büyük satış ise Cenk Tosun ile gerçekleşti. İngiliz kulübü Everton satışı konusunda anlaşan Beşiktaş, bu transferden 28 milyon euro gelir elde ederek Türk futbol tarihinin en pahalı satış işlemini de yapmış oldu.

Beşiktaş, son 3 yılda futbolcu transferlerinden kasasına 79 milyon 860 bin euro koydu.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2018, 11:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER