Onların formaları vardı taraftarları için terlettikleri

20 Ocak 1989 yılında Samsunspor’un renklerine siyahın eklendiği elim kazanın bugün 29. Yıl dönümü. Acısı hala taze olan kazada hayatını kaybedenler bugün mezarları başında anılacak

Onların formaları vardı taraftarları için terlettikleri

Türk futbolunun acı günlerinden biri olan 20 Ocak 1989 tarihinde Malatyaspor ile oynayacağı Türkiye 1. Futbol Ligi karşılaşması için bu kente giden Samsunspor takımı sabah saaat 9.30 sularında Havza ilçesinde bir kamyonla çarpışması sonucu kafileyi taşıyan otobüs uçuruma yuvarlanmış ve Samsunspor üç oyuncusunu, teknik direktörünü, şoförünü kaybetmişti.

Kazada Samsunspor Teknik Direktörü Nuri Asan, futbolcular Muzaffer Badalıoğlu ve Mete Adanır ile otobüs şoförü Asım Özkan olayyerinde, futbolcu Zoran Tomić ise Yugoslavya'da altı ay komada kaldıktan sonra vefat etti. Bu kazada hayatta kalan birçok oyuncu ve kafile üyesi de ciddi şekilde yaralanmış veya sakat kalmıştı.

ONUR ŞAMPİYONU İLAN EDİLMİŞTİ

Trafik kazasından dolayı Samsunspor 1988-89 sezonuna devam edemedi, sezonun sonuna dek tüm maçlarda hükmen 3-0 mağlup sayıldı Ancak federasyon tarafından sağlanan özel statü ile ligde bırakıldı ve o sezon ligin ‘Onur Şampiyonu’ ilan edildi. Bir süre sonra Samsunspor, kırmızı ve beyaz olan renklerine kaybettiği isimlerin anısına siyah rengini de ekledi. Bugün ise o gökyüzünün karardığı günün yıldönümü. Türkiye’yi yasa boğan kazada hayatını kaybedenler mezarları başında anılacak.

MEVLİD OKUTULACAK

Teknik Direktör Nuri Asan'ın Asri Mezarlığı'ndaki kabrinde Saat 10.50'de başlayacak törende saygı duruşu yapılıp, konuşmaların ardından çelenk bırakılacak. Aynı mezarlıktaki Yüksel Özon da ziyaret edildikten sonra Kıranköy Mezarlığı'nda otobüs şoförü Asım Özkan'ın kabrine gidilerek dualar edilecek. İkindi namazından sonra ise futbol şehitleri için Site Cami'nde mevlid okutulacak. Yine Zonguldak'ta Muzaffer Badalıoğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden Mete Adanır ve ülkesinde de Zoran Tomiç için törenler düzenlenecek.

Mustafa ATASEVEN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER