Olimpiyat meşalesi Samsun’da alev aldı

3 Temmuz’da Lozan’dan teslim alınan 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları meşalesi düzenlenen törenle alev aldı

Olimpiyat meşalesi Samsun’da alev aldı

Samsun’da 18-30 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları’nın meşalesi, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın katılımıyla, Samsun Batı Park’taki tören ile Samsunlularla buluştu.

Törende, Türk heyetinin 3 Temmuz’da Uluslararası İşitme Engelliler Spor Komitesi’nin (ICSD) Lozan’daki merkezinden teslim aldığı meşaleyi Türkiye’ye getiren Olimpiyat elçisi Taha Akgül’e beş Olimpiyat elçisi eşlik etti. Programa Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun AK Parti Milletvekilleri ve çok sayıda sporcu ve antrenör katıldı.

‘SAMSUN HAZIR’

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, “Bugün burada, olimpiyat oyunları elçileri ile birlikte meşalenin yakılması töreninde bir aradayız. Şu anda aramızda yurt dışından gelen misafirlerimiz var. Sporcularımız gelmeye başladı. Onlara hoş geldin diyoruz. İnşallah çok başarılı çok olumlu geçecek olan bu organizasyonda eğlenceli bir zaman diliyorum. Samsun güzel ve yıllarca konuşulacak bir ev sahipliği öğreneği sergileyecektir. Ben hemşerilerime inanıyorum ve güveniyorum. Samsun olimpiyat oyunlarına hazır” ifadelerini kullandı.

‘SAMSUN ADINA YAKIŞANI YAPACAK’

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Tarihi gün geldi. Samsun 19 Mayıs şehrinde, meşale şehrinde 2017 İşitme Engelliler Olimpiyatlarının açılışına ramak kala bugün meşale etkinliğinde birlikteyiz. Sayın Bakanım sizlere saygı sunuyorum. Samsun adına yakışan bir şekilde olimpiyatlara ev sahipliği yapacak. İşitme Engelliler Olimpiyatlarını görkemli bir şekilde icra edecek. Samsun halkı da ev sahipliğinin en güzel örneğini ortaya koyacak. Bu coşkuyu doruğa taşıyacak” diye konuştu.

BAŞKAN YILMAZ TESLİM ALDI

Bakan Çağatay Kılıç ve Olimpiyat şampiyonu güreşçi Taha Akgül’le birlikte, Samsun doğumlu dünya şampiyonu milli güreşçi Mustafa Dağıstanlı, Samsunlu milli futbolcular Gökhan Gönül ve Sabri Sarıoğlu, dünya serbest dalış rekortmeni Şahika Ercümen ile yazar ve sunucu Ece Vahapoğlu, meşaleyi Mustafa Dağıstanlı Spor Salonu’na taşıdı. Burada olimpiyat ateşini Bakan Kılıç, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’a teslim etti.

VİDEOLAR YAYINLADI

Sahne ve ışık gösteriyle unutulmaz bir atmosferin yaşanacağı törende ünlü ses sanatçısı Murat Dalkılıç konseri ile törene katılan gönüllerince eğlendi. Kökeni 1924’e uzanan İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları’nın tarihi, Deaflympics 2017’nin Anadolu motifleriyle bezenmiş meşalesinin hikâyesi ve oyunlara katılmak için yurt dışından gelecek yabancı sporcuların mesajlarının da bulunduğu videolar gösterildi. Olimpiyat meşaleleri, Bakan Akif Çağatay Kılıç’ın öncülüğünde tören alanında İlkadım Mustafa Dağıstanlı Spor Salonu’na götürülerek program sonlandırıldı.

Mustafa ATASEVEN

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2017, 20:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER