‘Hiç durmadan çıkmak istiyoruz’

Samsunspor’un yeni başkanı İsmail Uyanık, Radyo Gerçek’te Ercüment Gül’ün konuğu oldu. Uyanık, “Bu ligler alışkanlık yaratır. İkinci ligde de hiç durmadan çıkmak istiyoruz” dedi.

‘Hiç durmadan çıkmak istiyoruz’

13 yıllık aradan sonra Samsunspor’a tekrar başkan seçilen İsmail Uyanık, herkesin merak ettiği soruları Ercüment Gül’ün Radyo Gerçek’te sunduğu ‘Samsun Gol’ programında yanıtladı.

Başkan Uyanık, kurulacak kadrodan, yeni sportif direktöre, Nuri Asan Tesisleri’nden, kulübün borçlarına kadar ne düşündüğünü ve ne yapılması gerektiğini anlattı.

‘ŞARTLARI KONUŞACAĞIZ’

Kulübün borçlarına ilişkin konuşan İsmail Uyanık, “Bu hafta Sadi Şubaşı ile görüştük, eski futbol başkanlarımızdan, futbol duayenlerinden, tartışılmayacak insanlarla beraber kurulmuş bir komisyonla şartları konuşacağız. Bu komisyonda detayları ve işin prestijlerini masaya yatıracağız. Samsunspor’un borçları ve alacaklarının karşılığı yeni kurulacak Samsunspor A.Ş.’ye teslim edilecek. Bu süre içerisinde kesinlikle durup beklemeyeceğiz. Federasyona başvurarak, futbolcuların borçlarını oluşturacağımız bütçe dahilinde ödeyeceğiz. Takımımız için gerekeni yapacağız” dedi.

‘MADDİ SORUNLAR ÇOK ÖNEMLİ DEĞİL’

İlk işlerinin sportif direktörle anlaşmak olduğunu kaydeden İsmail Uyanık, “Samsunspor’da verdiğimiz 10 senelik aradan sonra bir acemiliğimiz var, bundan dolayı futbolun içerisinde kalmış ve dürüstlüğüne güveneceğimiz insanları sisteme sokmamız gerekiyor. Temkinli davranmamız gerekiyor. Dolayısıyla sağlam ve adım adım gideceğiz. Maddi sorunlar çok önemli değil. Biz borçları ödeyeceğiz, ona rağmen puanı silmek isteyen varsa onlar bilir. Tüm borçların karşısında alalım şirketi diyoruz, öpücük karşılığında değil” şeklinde konuştu.

NURİ ASAN TESİSLERİ’Nİ DEĞERLENDİRDİ

Nuri Asan Tesisleri’nin durumunu değerlendiren İsmail Uyanık, “Tesislerimiz çok virane olmuş. Çok gerilemiş. Eskiden biz Samsun’a futbolcuları davet ettiğimizde, bu tesislerimizin anlaşmalara bile faydası olurdu. Atmosfer mükemmeldi. Şimdi inanın tesise futbolcuyu davet ettiğimizde, ‘bu ne virane bir tesis diyecekler’ diye çekiniyorum. Bizim veya eski bir zaman diye bir şey yok, yapmamışız ve bunların üstesinden geleceğiz” dedi.

YENİ STADA HAVA KİRLİLİĞİ ELEŞTİRİSİ

Tekkeköy’e kurulan yeni 19 Mayıs Stadyumu’nu ve bulunduğu bölgedeki çevre kirliliğine değinen İsmail Uyanık, “Yeni stadyum güzel ve büyük. Eyvallah, güzel de stadın tribünlerini dolduramayacaksan, bu stadı 24 saat yaşatamayacaksan ne kadar gerekli? Stadyumun elektrik masraflarını Samsunspor karşılayamayacaksa o stadyum ne kadar ne ifade eder? Samsun’umuzun sanayi bölgesinde kurulmasıyla ilgili de sorunlar var. Hava kirliliği ölçtüğünüzde; o stadyumda uluslararası spor müsabakaları yapılamayacağı konusunda ciddi bilgiler var. Bu konu varken, stadyum hakkında pek bir şey söylenemez. Öyle veya böyle yapılmış bir stadyumumuz var. O stat ile Samsunspor’un büyüklüğünü eşitleyeceğiz” ifadelerine yer verdi.

‘ESKİ FUTBOLCULARDAN FAYDALANACAĞIZ’

Nasıl bir kadro yapısı planladığını anlatan İsmail Uyanık, “Şu anda bir futbol üst takım komitemiz var. Burada eski futbolcularımız var. Biz onların tekrar futbol akıl ve bilgilerinden yararlanmak istiyoruz. Yeni kurulan Futbol A.Ş.’nin kadrosunda yer almalarını istiyoruz. Hakkı Yeşilyurt gibi isimler var. Bu komite sportif direktör saptayana kadar durmamak adına bir ön çalışma yapıyor. Yarın Önder Özer bey Samsun’a gelecek. Onunla bu konuda anlaşabilirsek iyi olacaktır. Biz Samsunspor’uz, onlar için de bu önemlidir. Onlar bizim farkımızdalar. Samsunspor hiç bir zaman ikinci veya üçüncü lig takımı olarak görülmez” diye konuştu.

‘ÖNDER ÖZEN’LE İKİ KEZ GÖRÜŞTÜK’

Önder Özen ile ilgili konuşan İsmail Uyanık, “Önder Özen ile iki defa görüştük, sportif direktörlükten istifade etmek istiyoruz. Beşiktaş’ta çalıştığı model gibi, Samsunspor’da da çalışmasını istiyoruz. Bizim için en önemli olay, dürüstlüğüdür. Karanlık odalar veya menajerlerle ortak işler gibi işlerle para kaybetmeye ve ihanete tahammülümüz yok. Orada bunu yapan, sportif direktörlükte de devam eder. Bizim kafamızda bir insan. İdeallerini maddiyatın üzerinde tutuyor inşallah Samsunspor için faydalı olacaktır. Benim futbol bilgisine değer verdiğim insanların görüşünü aldığımda geçerli not olduğu için kendisiyle tanıştım ve çok memnun oldum” şeklinde konuştu.

‘SÜPER LİG’E TERFİ ETTİRECEK BİR KADRO İNŞA ETMELİYİZ’

Samsunspor’da kurulması planlanan kadroyu değerlendiren İsmail Uyanık, “İş tamamıyla bana bırakılırsa, Samsunspor’umuzun altyapısında yetişen genç futbolcularımızın gelmesi ve eskilerinin gitmesi taraftarıyım. Bizim, bugün Süper Lig’e terfi edecek takımın iskeletini oluşturacak kadroyu inşa etmemiz lazım. Bunun için profesyonel insanlarla çalışacağız. Gerekirse daha fazla para vererek, sonuca katkıda bulunacak kişilerle çalışacağız” ifadelerini kullandı.

‘PAPAZ OYUNCULAR ALMAYACAĞIZ’

İsmail Uyanık, şöyle devam etti: “Bu ligler alışkanlık yaratır. İkinci ligde de hiç durmadan çıkmak istiyoruz. Bir tarafta altyapı kurulacak. 55 milyon borç var deniliyor. Sadece Süper Lig’de bir takımın yayınlarından kazandığı para 58 milyon lira. Borçla yatıp kalkan kulübümüzün, aslında borcu bu kadar. Her sene papaz oyuncuları alıp ‘bu lige göre oyuncu lazım’ düşüncesi var olmuş, benim düşüncemde bu yok. Her sene Samsunspor’a yardım edecek, değeri artacak, başarıya endeksli, ahlaklı mücadeleci ve bonservisleri fayda sağlayacak oyuncular alacağız ve de yetiştireceğiz. Alışık olmadığımız bir sudayız, bu suda bizi timsahlar boğmak isteyecektir. Samsunspor bu suya alışmayacaktır. İkinci ligde kalmaktan coşku duyan bir takım olmayacağız.”

‘TARAFTARIN SEVGİSİ DUYGUSAL BORÇLANMAYA DÖNÜŞTÜ’

Samsunspor taraftarına seslenen İsmail Uyanık, “Onlar Samsunspor’un en ayrılmaz ögeleri, onlar olmasaydı ben bugün Samsunspor’a geri dönmezdim. Onların yaşattığı ve insanlarımızın Samsunspor sevgisi bende bir duygusal borçlanmaya dönüştü. Çünkü yapabileceğin şeyler varken, kenarda veya köşede kalmak duygusu bir yere kadar. Artık şimdi o gönül borcumu da ödemiş olacağım. Aslında ben olmasam da onların örgütlenerek, Samsunspor’u ayağa kaldırma güçleri var. Bu dönemde bana kısmet oldu. Kimsenin ayağına basmadan Samsunspor’u ayağa kaldırmaya çalışacağım. Onlar benden daha fazla Samsunsporlu, taraftara mesaj vermeye gerek yok” dedi.

Mustafa ATASEVEN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER