Erkurt Tutu basın mensuplarına yeni stadı gezdirdi

TOKİ'ye yaptırılan yeni 33 bin 919 kişilik 19 Mayıs Stadyumunu Samsunspor Kulüp Başkanı Erkurt Tutu, basın mensuplarına gezdirdi.

Erkurt Tutu basın mensuplarına yeni stadı gezdirdi

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nca TOKİ'ye yaptırılan yeni 33 bin 919 kişilik 19 Mayıs Stadyumunu Samsunspor Kulüp Başkanı Erkurt Tutu, basın mensuplarına gezdirdi.

Tutu ve yönetim kurulu üyeleri, yeni stadyumda yerel ve ulusal basın temsilcileriyle bir araya geldi.

Stadyumunun detayları hakkında bilgi veren Tutu, "Yeni stadyumun, locaları, alış veriş merkezi ve 33 bin 919 kişilik kapasitesi ile Samsunspor'a ekonomik olarak büyük katkısı olacak. Stadyumda bu belki Bandırmaspor maçını oynayabiliriz. Bunun için çalışmalarımızı yapıyoruz ama asıl hedefimiz gelecek yılda burada oynamaya başlamak." dedi.

 Samsunspor'un ekonomik yapısı hakkında da bilgi veren Tutu, "Göreve geleli tam 2,5 yıl oldu. Borcun 67 milyon lira  ile 69 milyon lira arasında olduğu gerçeği karşısına çıktı. Rakam da hem artan kur, hem avukat ve hem de dava paralarının da eklenmesiyle sürekli değişiklik gösteriyordu. Zor bir yükün altına her şeyi göğüsleyerek girdik. Öyle borçlar çıktı ki karşımıza biz de şaşırdık. YEDAŞ'a elektrik, Gençlik ve Spor Bakanlığı'na stat kirası borcu çıktı. Eski Başkan Kazım Yılmaz görev süresinde takıma 13 Milyon 500 bin lira borç veriyor. Bunun 10 milyon lirasını ödediğimiz halde aradaki kur farkından kendisine hala kendisine 13 milyon lira borcumuz var. Ancak bir çok konuyu çözdük. Şu anda TFF 1. Ligi standartlarıyla bile borçlarımız ödenebilir hale geldi." dedi.

 Yabancı oyunculara 8 milyon lira borç kaldı

Kulübün borcunun 48 milyon liraya düşürdüklerini ifade eden Tutu, "Bu yıl 24 milyon lira ödeme yaptık. Bunun sadece 17 milyon lirası geçmiş döneme ait. Toplamda 28 Milyon lirası olan eski oyuncu alacaklarını 8 milyon lirasına kadar düşürdük. Bu ödemelerde Bakanımız Akif Çağatay Kılıç'ın, Valimiz İbrahim Şahin'in ve diğer destekçilerimizin katkısı çok büyük." diye konuştu.

Her takımda aile arasında sıkıntılar olabileceğine işaret eden Tutu, "2,5 yıllık başkanlığım boyunca takımımın başında hoca varken, bir antrenörle telefonda bile görüşmedim. Benim takımın başında güvendiğim, inandığım bir isim varken neden böyle bir şey yapayım? Bizim büyütülecek sorunlarımız yok. Bizim sorunlarımız her kulüpte olacak şeyler. Osman Özköylü, ligimizin en iyi hocalarından birisi. Hocamızla 2,5 yıllık sözleşme var. Yükümlülüklerimizi yerine getiriyoruz. Sezon sonunu hocamızla oturur konuşuruz. Ne yapılması gerekiyorsa da yapılacaktır."

Transfer tahtası

TFF'de yaklaşık 3 milyon lira civarındaki borç nedeniyle transfer tahtasının kapanmış olabileceğini vurgulayan Tutu, "Gelecek sezon başında bize yaklaşık 3 milyon lirası civarındaki bir dosya önümüze çıkabilir. Bunun kaygısı var ama ortada henüz bir şey yok. Bu da çok büyü bir sorun teşkil etmez. Samsunspor bugünkü kadrosuna hocasından alacağı raporla birlikte transferler yapacaktık. Şampiyonluğa oynayacak takım oluşturacaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Dediğim gibi Samsunspor önümüzdeki sezon yeni stadıyla güçlü kadrosuyla şampiyonluğa oynayacaktır."

Gençlik ve Spor Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Dursun Türk de Samsunspor'un stadının hem mimarisi hem de içerisindeki yaşam alanlarıyla diğerlerinden farklı Türkiye'deki diğer yeni yapılan stadyumlardan farklı olduğunu, tamamlandığında muhteşem bir eserin ortaya çıkacağını dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2017, 17:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER