'Bu kongre tünelden önceki son çıkış'

Samsunspor’a kongrede kimsenin sahip çıkmaması durumunda kulübün çok zor bir yere doğru gideceğini söyleyen Kayyum Başkanı Ahmet Güral Karayılmaz, “Bu kongrenin Samsunspor’un son şansı olduğunu düşünüyorum. Yani tünelden önceki son çıkış” dedi

'Bu kongre tünelden önceki son çıkış'

Samsunspor Kayyum Yönetiminin Başkanı Ahmet Güral Karayılmaz, gazetemizin Spor Müdürü Mustafa Ataseven ve Köşe Yazarımız Ercüment Gül’e özel açıklamalarda bulundu.

Kulübün son durumu ilgili bilgi veren Başkan Karayılmaz, “Öncelikle bir okulda okuduğunuz düşünün, bir sınıf başkanı seçimi var ve aday olursunuz. Ama biz aday olmadık. Bizimkisi bir görevlendirmeydi. Sulh hukuk mahkemesi tarafından sayın valimiz uygun görmesiyle oldu. Yoksa hiç kimse sen olur musun olmaz mısın diye sormadı. Ben Samsun’da yabancı bir insanım. Yeni geldim. 35 yılı aşmış bir spor ve özellikle futbol kimliğim var. Bunun içinde sayın valim yaptığı istişareler sonucunda Ahmet sen burada olmalısın dedi. Bize de olmam demek yakışmaz böyle de bir şansımız yok” dedi.

‘1 MİLYON LİRA ÖDENEK TEMİN EDEBİLDİK’

İlk göreve geldiklerinde genel tabloyu çıkardıklarını belirten Karayılmaz, “Kayyum yönetimi olarak geldik. 7 kişi bir masanın etrafında oturduk, genel tabloyu çıkartıp işin röntgenini çektik. Ama bunu uzun süreli devam ettirmek için kaynağa ihtiyaç vardı. Bizimde bu kaynağı sağlama şansımız hiç olmadı. Geldiğimiz gün ile bugün arasında 1 milyon lira civarında bir ödenek temin edebildik. O da tamamen sayın valimizin şahsi gayretleri ile oldu. Belediyelerin söz verdiği ödemeler kayyum gelmeden önce yapılmıştı. Yaklaşık 4 milyon liranın üzerinde bir gelir olmuştu. O günkü koşullarda o parayla ayakta kalmaya çalıştı. 4 Milyon lira harcandı. O dönemde herkes belirli miktarlarda paralar almış. Bu süreçten sonra biz 1 milyon lira ile 3,5 ay çok zor zamanlar geçirdik” ifadelerini kullandı.

‘İNSANLAR SIĞINACAK BİR LİMAN ARIYOR’

Karayılmaz açıklamasına şöyle devam etti: “Uykusuz geceler, moral bozukluğu, bir yandan ligin devam ediyor olması ve soyunma odalarında çok ciddi olaylar yaşadık. Yaşanan şeyler bir takım travmalar oluşturuyor. Genel olarak Samsunspor’un borcu diğer kulüplere göre çok daha mütevazi bir rakam. Kulüpler birliği toplantısında gördüğüm 220 milyon lira, 170 milyon lira gibi rakamlar. Samsun gibi büyük ölçekli bir ilde bu rakam gerçekten çok zor bir rakam değil. Ama Samsun’da belki de bir metal yorgunluğu var diyebiliriz. Mevcut borçlar var. İnsanlar sığınacak güvenli bir liman arıyorlar. Bu limanın da yeni bir yönetimin olacağını düşünüyorum.”

‘HER LİGİN KENDİ GÖRE MEBLAĞSI VAR’

“Samsun’da her ay ödemediniz gereken taksit miktarı çok fazla. Aylık 2 Milyon lira gideri var bu takımın. TFF 1. Lig için söylüyorum her ay 2 milyon lira ile sezonu götürebilirsiniz. Bu da 8 ayda 16 milyon lira yapıyor. Bu mevcut borçların da ödenmesi şekliyle böyle. Bu rakam şimdi 2. Lig’de daha aşağıya düştü. Her ligin kendine göre bir meblağsı var. Cebinde an azından 1-2 milyon lira parası olan bir ekip, 6-7 milyon liralık iş yapabilir. Sezona başlatır diyemem ama transfere kadar olan dönemde çok büyük yol kat eder.”

‘ANGAN’I 55 BİN LİRA İLE GÖNDERDİK’

“Samsunspor’da işe başlayacak olan yönetim kolları sıvayacak futbolcuları çağıracak. Tutmak istediklerini ve kendisine ileride ekonomik olarak zarar verebilecek durumu ortadan kaldırmak için gidenlerle de konuşmak zorunda. Bunu yaparken mesela Ayite 40 bin avro verirseniz sözleşmemden vazgeçerim dedi. Bu da 250 bin avrodan vazgeçmek demek. Yani 40 bin avro ile 250 bin avroyu eritebileceğiz. Samsunspor’un 210 bin avrosu en azından borç hanesine yazılmayacak. Mesela Angan’a 55 bin lira verdik 250 bin avroyu erittik. Chibuike hiç para almadan gitti. Mevcut alacaklarının da yarısını istedi. Biz bunları sadece masanın başında oturarak yaptık. Sıcak paranız olduğu zaman 10 liralık işi 1 liraya yapabiliyorsunuz.”

‘HERKES GARDINI ALMIŞ BEKLİYOR’

“Bu yüzden başlarken 2 milyon lira diyoruz. Biz bunu bulamadık. Bulmuş olsaydık çoktan takımın iskeletini oluşturup, şimdi transfer tahtasını açmak için diğer futbolcularla konuşuyor olacaktık. Ama önümüzdeki tabloda tahtanın açılması var. 4 milyon gibi bir rakam görünüyor ama belki de konuşarak 1 milyona bile halledilebilir. Futbolcu alamayacağını biliyor. Bu kulüp paraşütsüz düştü diyelim. O zaman görünen 55 milyonluk liralık borcun hiç birini alamazlar. Onlar biliyorlar bunu. O yüzden bir anda boğmak istemiyorlar. Herkes gardını almış bekliyor. Gelenin elinde biraz nakit olduğunda bunu halledebilir.”

‘BU KONGRE SON ŞANS’

“Ödemeler düzenli yapıldığında korkulacak bir durum yok. Ama benim gibi bir devlet memurunun yapabileceği bir şey değil. Kongrede kimse sahip çıkmazsa kulüp çok zor bir yere doğru gider. Kapanma noktasına gider kimse de bu vebalin altında kalamaz. Ama kayyum bunu yapamaz. Hiç kimsede alacaklarını alamaz. Böylelikle de Samsunspor amatörü kadar düşer. Bu kongrenin Samsunspor’un son şansı olduğunu düşünüyorum. Yani tünelden önceki son çıkış.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER