BAŞKANIN KIZI FARK YARATTI

Yılport Samsunspor Başkanı İsmail Uyanık'ın kızı Nazlı Uyanık Yıldız, Türkiye’nin Yöresinde Fark Yaratan Kadın Girişimcisi' ödülünü kazandı. Yıldız'ın kardeşi İbrahim Uyanık ile birlikte kurduğu Nebyan Doğal, Samsun yaylalarında suni yem verilmeden yetiştirilen hayvanların etlerini İstanbul'a gönderiyor

BAŞKANIN KIZI FARK YARATTI

KARDEŞİYLE BİRLİKTE NEBYAN DOĞAL'I KURDU

Yılport Samsunspor Başkanı İsmail Uyanık'ın kızı Nazlı Uyanık Yıldız, bu yıl 12'incisi düzenlenen Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması'nda, Türkiye’nin Yöresinde Fark Yaratan Kadın Girişimcisi' ödülünü kazandı. Kardeşi İbrahim Uyanık ile birlikte Doğal Nebyan'ı kuran Nazlı Uyanık Yıldız, Garanti Bankası, Ekonomist Dergisi ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) iş birliğiyle düzenlenen yarışmada Türkiye’nin Yöresinde Fark Yaratan Kadın Girişimcisi' ödülünü kazandı.

NEBYAN'DAN İSTANBUL'A SAĞLIKLI ET

Memleketi Samsun'da Nebyan Dağı'ndan esinlenerek Nebyan Doğal’ı 2014 yılında kardeşi İbrahim Uyanık ile birlikte kuran Nazlı Uyanık Yıldız, Karadeniz yaylalarında yerel üreticiler tarafından geleneksel yöntemlerle, suni yem kullanılmadan, doğal döngüsüne müdahale edilmeden yetiştirilen hayvanların etlerini, büyükşehirlerde yaşayan ve sağlıklı gıdaya ulaşmakta zorluk çeken tüketicilere ulaştırmaya başladı.

ÇOCUKLUĞU ŞAHİNKAYA KÖYÜ'NDE GEÇTİ

Çocukluğunun geçtiği Bafra Şahinkaya Köyü’nde köylünün bilgi ve deneyimi sonucunda ortaya çıkan besin kaynağının şifalı olduğunu dedesinden öğrendikten sonra, Büyükşehirlerdeki kaynağı belli, temiz, katkısız gıdaya olan ihtiyacı anımsadığını belirten Yıldız, “Nebyan Doğal'ı kurduğumuzda çevremde yurtdışında endüstri mühendisliği okudun, yüksek  lisans yaptın. Hayvancı mı oldun, kasap mı oldun diye üzülenler oldu. Ancak yine de vazgeçmedim. Biz dedik ki yaylalarda bu işi yapan insanlar var, üreticiler var ve bunlar kazanamadıkları için bu işi bırakıyor. Bu tarafta ise insanlar ne yediklerini bilmek istiyor. Biz bu iki tarafı bir araya getirmeliyiz' düşüncesiyle yola çıktık" dedi.

SİPARİŞE GÖRE İŞLİYORLAR

Böylelikle, Karadeniz yaylalarında yerel üreticiler tarafından geleneksel yöntemlerle, suni yem kullanılmadan, doğal döngüsüne müdahale edilmeden yetiştirilen hayvanların etlerini, büyükşehirlerde yaşayan ve sağlıklı gıdaya ulaşmakta zorluk çeken tüketicilere ulaştırmaya başladıklarını anlatan Ylıdız, Beykoz Riva’da kurulan üretim tesisinde, Karadeniz’den karkas halde gelen etleri müşterilerinin siparişlerine göre işleyip, paketleyip, soğuk hava zincirini kırmadan evlerine kadar teslim ettiklerini belirtti.

YETİŞTİRİCİ BİRLİĞİ MODELİNİ  UYGULUYOR

İşletmesinde Samsun ve yaylalardan aldıkları hayvanların meradan tesise gelene kadar her şeyini yakından takip ettiklerini ve suni yemle beslenen hayvanları kesinlikle almadıklarını belirten Yıldız, "Yetiştirici birliği modeli’yle de Türkiye’deki tüm üreticilere örnek olmayı ve üretilen sağlıklı gıda ürünlerini topluma daha yaygın şekilde ulaştırmayı hedefliyor. 

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER