Başbakan: Bugüne kadar neredeydiniz?

Başbakan Binali Yıldırım, Esenler AK Parti 6. Olağan İlçe Kongresi'ne katıldı. ABD-Fransa-İngiltere'nin Suriye'ye yönelik operasyonlarını değerlendirdi. ''Siz sadece kimyasal silah kullanıldığı zaman mı insanlığınız aklınıza geliyor. Bugüne kadar neredeydiniz?''dedi.

Başbakan: Bugüne kadar neredeydiniz?

Başbakan Binali Yıldırım İstanbul Esenler'de AK Parti 6.Olağa İlçe Kongresinde, Amerika-Fransa ve İngiltere'nin Suriye'ye yönelik operasyonlarını değerlendirdi. 

BAŞBAKAN: BUGÜNE KADAR NEREDEYDİNİZ?

Suriye'deki rejimin kimyasal silahlarla çocukları katlettiğini söyleyen Başbakan Yıldırım, "Suriye’de alçak rejim kimyasal silahlarla çocukları, masum insanları katletti. Birdenbire dünyanın vicdanı olarak kendilerini gören ülkeler, seslerini yükselttiler. Peki 7 yıldır Suriye’de insanlar katlediliyor, vahşet devam ediyor. Siz sadece kimyasal silah kullanıldığı zaman mı insanlığınız aklınıza geliyor. Bugüne kadar neredeydiniz? 
Tabii ki ne kimyasal silahla, ne de normal bir silahla hiçbir insan hayatına kastetmeyi bizim inancımız kabul etmez. Ancak Suriye’de çözüm isteyenleri göstermelik, vicdan istismarı ile değil gerçekten sorumluluk alarak bu vahşetin sona erdirilmesi için daha çok çalışmaları gerekiyor. Sahada rekabet etmek ülkedeki sorunları çözmez. Suriye’de tek ülke barış için, insanlık için, terörün yok edilmesi için gece gündüz çalışıyor. O ülkenin adı Türkiye’dir. O liderin adı Recep Tayyip Erdoğan’dır" dedi.

YILDIRIM: BÖLGESEL BARIŞIN AKLIN SAĞDUYUNUN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Amerika ve koalisyon ortaklarının  operasyon düzenlediğini belirten Bşabakan Binali Yıldırım,  "Bunu olumlu bir adım olarak görüyoruz ama kalıcı barış için daha fazlasına ihtiyaç var. Türkiye bilinmelidir ki iç meseleleri kadar bölgedeki bütün sorunlara hakimdir, gereken adımları atmaktadır. 
Dün BM Güvenlik Kurulu’nda onurumuz Kudüs için mazlumların sesi olduk. Bugün Doğu Guta’da yaşanan katliama karşı küresel barış çağrısı yapıyoruz. Çünkü İstanbul'daki bir çocuğun Kudüs’teki, Doğu Guta’daki Duma’daki çocukların bizim nazarımızda farkı yoktur. Bir insanlık suçuna maruz kalarak kimyasal, biyolojik ve normal silahlarla can veren onlarca masumun hakkını korumaya devam edeceğiz. Bölgesel barışın, aklın, sağduyunun yanında olmaya devam edeceğiz."dedi.

Kaynak: İHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER