Aykut Kocaman: Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın Gücü Yetiyorsa Bizi Yenerler

Torku Konyaspor hocası Aykut Kocaman, 'Fenerbahçe'ye yatacak' iddialarını hastalıklı düşünce olarak gördüğünü ve "Fenerbahçe, Beşiktaş buraya gelecek, güçleri yetiyorsa bizi yenecekler" söyledi

Aykut Kocaman: Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın Gücü Yetiyorsa Bizi Yenerler
Torku  Konyaspor Teknik Direktörü  Aykut Kocaman'dan flaş açıklamalar: "O hoca Beşiktaşlı,  Beşiktaş'a yatar ya da o hoca Fenerbahçeli,  Fenerbahçe'ye yatar düşüncesi hastalıklı bir düşünce şekli. Onurlu insanları şüphe altında bırakmamak gerek. Benim takımım, benim namusumdur.  Fenerbahçe,  Beşiktaş buraya gelecek, yenebiliyorsa güçleri yetiyorsa bizi mağlup edecekler."

NE KİMSENİN MAŞASI NE DE KİMSENİN DÜŞMANI

Torku  Konyaspor Teknik Direktörü  Aykut Kocaman,  Fenerbahçe ve  Beşiktaş ile oynayacakları lig maçları öncesinde çarpıcı açıklamalar yaptı.  Sabah Gazetesi'ne röportaj veren Kocaman, "Şampiyonluğu belirleyici takım olmanız çok konuşuluyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?" sorusunu şöyle yanıtladı:

Cevabı çok net oldu: "Ben hayatım boyunca ne isem o olmaya çalıştım.  Fenerbahçe karşılaşması bizim üçüncülük mücadelemizdeki en önemli maçlarımızdan birisi. Ancak üçüncülük durumu olmasa bile kafamdan bir başka takıma avantaj sağlama düşüncesi asla geçmez. O hoca Beşiktaşlı,  Beşiktaş'a yatar ya da o hoca Fenerbahçeli,  Fenerbahçe'ye yatar düşüncesi hastalıklı bir düşünce şekli. Onurlu insanları şüphe altında bırakmamak gerek. Ne kimsenin maşası ne de kimsenin düşmanı olma lüksüne sahip değiliz.  Fenerbahçe'nin,  Beşiktaş'ın,  Galatasaray'ın kimsenin onlara yatmasına ihtiyacı yok. Onlar zaten güçlüler.  Fenerbahçe,  Beşiktaş buraya gelecek. Yenebiliyorlarsa güçleri yetiyorsa bizi yenecekler. Biz futbolun doğrularını yaparak iki maçı da kazanmak için mücadele edeceğiz. Bu üçüncülük, dördüncülük yarışı için değil, her zaman böyle olacak."

BEŞİKTAŞ MAÇLARI ÇIKIŞIMIZIN ANAHTARI OLDU

Beşiktaş'ı iki maçta da yenerek kupadan elediklerini hatırlatan  Aykut Kocaman, "Bu karşılaşmalar bizim çıkışımızın anahtarı oldu. Bütün sporlarda en önemli şey özgüvendir. Bu maçları kazanınca takımda inanılmaz bir özgüven oluştu. Hedefleri yükseltmemizi sağladı.  Avrupa'ya gitme konusu şu anda bir ihtimal. Ancak gideceğiz gibi görüyor.  G.Saray'ın ceza alma durumu var. İlk 5'in içinde olmak yetecek sanki.  Avrupa'ya direkt gitmeyi çok istiyorum. Çünkü tersi bir durumda hazırlıklar erken başlıyor ve lige konsantrasyon 1 ayı buluyor. Bunu başarabilirsek bizim için çok iyi olur" ifadesini kullandı.

VOLKAN'A İHTİYACIMIZ VAR

Volkan Demirel'in  Türkiye'nin en iyi kalecisi olduğunu dile getiren  Aykut Kocaman, "Milli Takıma alınıp alınmama konusunda takdir hakkı benim değil. Ben olaya profesyonellik ve gereksinimler açısından bakıyorum" dedi. Tecrübeli hoca, "Bizim bilmediğimiz, onarılmayacak bir şey yapmadıysa  Volkan Demirel bu ülkenin yetiştirdiği en önemli kalecilerden biridir. Onun birikimine hem Milli Takım'ın hem de ülkenin ihtiyacı var" diye konuştu. Kocaman, ay-yıldızlı ekibimiz için de, "Toparlanan, gelişen, umut verici ve kuvvetli bir takım görüntüsüne sahip" değerlendirmesinde bulundu.

BEŞİKTAŞ BİRAZ DAHA AVANTAJLI

Süper Lig'deki şampiyonluk yarışıyla ilgili görüşlerini istediğimiz Kocaman, şu ifadeleri kullandı: "Devre arası itibarıyla  Fenerbahçe daha ağır basıyordu. Çünkü  Beşiktaş'ın 16 maçın 4-5'inde geriye düşeceğini düşünüyordum.  Beşiktaş'ın geriye düştüğü maçlar oldu ama lehine çevirmeyi başardı. Buna karşın  Fenerbahçe'deki dalgalanma yeniden başladı. Son 8 hafta itibarıyla sanki  Beşiktaş biraz daha avantajlı gibi duruyor."

YEREL OLMAYI SEVİYORUZ

Türk futbolunun gelişimi açısından yurt dışına daha çok futbolcu ihraç etmemiz gerektiğini üstüne basarak vurgulayan  Aykut Kocaman, "Avrupa'ya 40-50 civarında oyuncu göndermeliyiz. Ayrıca teknik direktörlerimiz de  Avrupa'da takım çalıştırmalı. Arz fazlalığı olması gerekiyor. Bu ülke futbolunun durumuyla ilgili bir şey. Biz ülke olarak daha yereliz, yerelliği seviyoruz. Buradaki kazancımız iyi, öğrenmeyi pek sevmiyoruz. Bazı şeyler bize zor geliyor" dedi.

TEK BAŞIMA DEĞİLİM

Aykut Kocaman, teknik direktör olarak tek hedefinin görev yaptığı takıma katkı sağlamak olduğunu söyledi. Kocaman, "Sürekli kendimi geliştiriyorum. Ancak tek başıma çalışmıyorum. Çok iyi, kuvvetli bir teknik kadrom var. Onların hakkını teslim etmem lazım. Biz çok iyi bir ekibiz. Kendimi geliştirdiğim sürece bütün hayallerime ulaşacağımı düşünüyorum ve bu doğrultuda ilerliyorum" diye konuştu.

KOCAMAN'DAN KISA KISA

- Kulüplerimiz iki şeyin üzerine kurulu; Para konusunda karar verenler ve formayı verenler. Dolayısıyla sportif direktör hep bir ara pozisyon olarak kalıyor. Bence kesinlikle çok önemli bir ihtiyaç.
-  Fenerbahçe Avrupa'da yarı finale kadar gidebilirdi. Çünkü Braga'nın çok üstünde bir takımdı. Maç şanssızlığı oldu diyelim.
- Her hafta ortalama 20 bin seyirciye oynuyoruz.  Konya şehir olarak futbolu seviyor ve gelişmeyi istiyor. Mükemmel bir stadımız var. Yapanların ellerine sağlık. Milli Takım maçlarında taraftar gerçekten olağanüstüydü.
-  Konyaspor seyircisi stada kavgaya ya da küfür etmeye değil, eğlenmeye geliyor. Seyirci sayısından daha memnun olduğum bir konu var; Bizim stadımızda hiç küfür yok. Benim için bundan daha memnuniyet verici bir şey olamaz.
- Biz planlamamızı son 34 maça göre yapıyoruz. Bu maçlarda 59 puan toplamışız. Bu şu demektir; yüzde 99 ilk 6, yüzde 75 ilk 4. Şu anda 47 puandayız, bu ortalamayı yakalamak için 12 puan daha toplamalıyız.
-  Cruyff hepimiz için bir ilham kaynağıydı. Toprağı bol olsun. Futbola çok önemli güzellikler kattı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER