Anakent basketbolcu ordusu kuruyor!

Takımın alt yapı oluşturmasına büyük katkı veren Samsun Büyükşehir Belediyesi Anakentspor Başantrenörü Kalyoncu, "Buraya gelme amaçlarımdan biri altyapıyı organize etmekti. Sezon açılmadan önce bir ay çok ciddi çalışma yaptık, kendi oyuncularımızın yanına DSİ'de oynayan grubu bünyemize aldık" dedi

Anakent basketbolcu ordusu kuruyor!

ALT YAPI KONTROLÜ ALTINDA

Türkiye Basketbol Ligi'nde (TBL) yer alan Samsun Büyükşehir Belediyesi Ankentspor, alt yapıda da atağa geçti. Başantrenör Ayhan Kalyoncu ve Genel Menajer Osman Rendeci'nin sezon başında görev almasının ardından kırmızı-beyazlılar, geleceğe yönelik yapılan alt yapı çalışmalarını hızlandırdı. Altyapı Koordinatörü Remzi Aydın, Genç ve Yıldız Takım Antrenöre Alperen Kalaycıoğlu, U13 ve U14 takımlarının Antrenörü Taylan Gaz ve U11 ve U12 takımlarının Antrenörü İlyas Sezgin nezaretinde ekipler çalışmalarını sürdürüyor. Başantrenör Kalyoncu da alt yapı ile sürekli irtibatını sürdürüyor.


20 OKULDA TARAMA YAPTIK


Başantrenör Kalyoncu, "Buraya gelme amaçlarımdan biri altyapıyı organize etmekti. Sezon açılmadan önce bir ay çok ciddi çalışma yaptık, kendi oyuncularımızın yanına DSİ'de oynayan grubu bünyemize aldık. 20 okulda tarama yaptık, 2003-2006 yaş gruplarından çok iyi çocuklar bulduk. Şimdi de okul maçlarını izliyoruz. Okullara panele gittiğimizde her fırsatta ailelere seslenip kendi çocuklarımdan örnek veriyorum. İkizlerim hem Fenerbahçe'de oynuyor, hem okuyor. TEÖG sınavlarında biri 4, diğeri 5 yanlış yaptı. Belli disiplinde çalıştıkları için eğitimlerinden geri kalmıyorlar. Basketbol eğitimlerine engel değil. Çocuk basketbol veya herhangi bir takım sporu yapmazsa internet çocuğu oluyor, derslerinde notları da düşüyor. Basketbol onları yaşam felsefesi olarak bir disipline sokuyor" dedi.


SPOR POZİTİF ETKEN KATIYOR


Çocukların sosyal medyaya harcayacağı zamanı basketbola ayıracağını söyleyen Kalyoncu, "Olay bu kadar basit. Basketbol oynamasından korkmayın, derslerine engel değil, sosyololojik, zeka ve akademik gelişimine pozitif etken yapıyor. Benim çocuklarım çok zeki değiller ama çok disiplinliler. Hem eğitimlerini sürdürüyor, hem de üst düzey bir kulüpte basketbol oynuyorlar. 5 senede 3-4 çocuğu çıkarmaya başlandığında jenerasyonlar oluşacak ve her sene meyve gelmeye başlayacak. Türkiye'de bunu yapabilen kulüp çok az. 5 sene sonra benim nerede olduğum önemli değil, önemli olan aynı istekle bu işe devam edilmesi" diye konuştu.


YABANCI MI? SAMSUN ÇOCUĞU MU?


Kalyoncu, "Herkese şunu soruyorum: Süper Lig'e çıkıldığında Dağıstanlı Spor Salonu'nda 6 yabancı mı izlemek istersiniz,  2-3 Samsunlu çocuğu mu? O günler geldiğinde 2500 kişilik Dağıstanlı'da mı, yoksa 10 bin kişilik Yaşar Doğu Spor Salonu'nda mı oynanacağı tartışılır hale gelecek. Altyapı idmanlarını izliyorum, fırsat bulursam kendim antrenmana giriyorum. Altyapı antrenörlerini rotasyonlu olarak A Takım antrenmanlarına alıyorum ve teknik toplantılara sokuyorum. Kulüpler taşıma suyla değirmeni çevirmeye çalışıyor. Bunun değişmesi lazım. Buna en iyi örnek Bandırma. Samsun merkezi 700 bin nüfusu olan bir kent" ifadelerini kullandı.


SÜREKLİ TOPLANTILAR YAPIYORUZ


Kaunas'ta 300 bin nüfus olmasına rağmen dünya yıldızlarının yetiştirildiğini söyleyen Kalyoncu açıklamasını şöyle tamamladı: "Samsun, Karadeniz'in yaşam standardı en yüksek olan kenti.  A takım antrenörleri olarak günde bir ya da iki antrenman var. Elbette maçlara hazırlık için bir mesai veriyoruz ama hepimizin altyapıya ayıracak zamanı var. Yeter ki istekli olalım. Altyapı maçlarını Samsun'da olduğun günlerde izliyorum. Altyapı koçlarıyla sürekli nasıl çalışmaları gerektiği konusunda toplantılar yapıyoruz. Bu sistem devam ederse 4 yıl sonra A Takım seviyesinde oyuncu çıkmaya başlar. Yıllarca Ereğli'de çalıştım ancak altyapı projemi uygulayamadık çünkü yönetim destek vermedi ama Samsun'da en büyük avantajımız başkan Kadir Koçak, yönetim ve genel menajer Osman Rendeci'in altyapıya sıcak bakması."

Mustafa ATASEVEN

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER