ALT YAPI TESİSİNE GUANGZHOU EVERGRANDE MODELİ

Guangzhou Evergrande Futbol Kulübü’nün 50 sahayı içinde barındıran alt yapı tesisi, Çin futbolunun gelişiminin altında yatan en önemli yatırımların başında geliyor. Bu modeli örnek alan Yılport Samsunspor da, seçimden sonra benzer bir tesis yapmak için yatırımlara başlayacak

ALT YAPI TESİSİNE GUANGZHOU  EVERGRANDE MODELİ

MEYVELERİ YILLAR SONRA TOPLANACAK

Avrupa ve Güney Amerika topraklarında yetişen oyuncuların dünya futbolunu salladığı günümüzde, Asya ülkeleri de artık sadece ekonomik güçleriyle değil alt yapılarına da önem vererek futbolda söz sahibi olmayı hedefliyor. Bu doğrultuda özellikle Çin’de devasa futbol tesisleri kuran kulüpler, yıllar sonra bunların meyvesini toplamaya başlayacak. Çin’in köklü kulüplerinden Guangzhou Evergrande, kurduğu 50 futbol sahasından oluşan alt yapı tesisi ile geleceğin temellerini bugünden atmaya başladı. 2 bin 500 çocuğun futbol oynadığı 50 sahada, Real Madrid alt yapısından gelen 24 teknik adam Çin futbolunun gelişimine önemli katkı sağlıyor. 

SEÇİM SONRA KOLLAR SINAVANACAK

Benzer uygulamayı Samsun’da da hayata geçirmek isteyen Yılport Samsunspor Kulübü, Tekkeköy İlçesi dolgu sahası alanındaki 200 dönümlük araziye 15 ile 20 arasında çim saha yaparak hem Samsunlu çocukların spor yapmalarına imkan verecek hem de özelde Samsunspor’un genelde ise Türk futbolunun geleceğine yatırım yapacak. Bunun için çalışmalarını sürdüren Yılport Samsunspor Kulübü, yerel seçimlerin ardından akaryakıt istasyonu arkasındaki dolgu sahasına yatırımlarına başlayacak. Kulüp Başkanı İsmail Uyanık’ın, büyük önem gösterdiği alt yapı tesisleri sadece Samsunspor’a değil, şehirdeki amatör futbol kulüplerinin de hizmetine açılacak. 

Mustafa ATASEVEN

Gazete Gerçek

Erkan Kaya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER