3 yılda 41 bin çocuk yüzme öğrendi

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Samsun’da başlattığı ‘Geleceğe Kulaç Atıyoruz’ projesi kapsamında, 2018 yılında yüzme eğitimi gören öğrenci sayısı 18 bine ulaştı. Projenin faaliyete geçtiği 3 yıl içinde ise 41 bin öğrenci yüzme öğrendi

3 yılda 41 bin çocuk yüzme öğrendi

Samsun’un deniz şehri olmasına rağmen çocuklarının suyla tanışmamış olmasından yola çıkarak, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın himayesinde, Samsun Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen ‘Geleceğe Kulaç Atıyoruz’ projesi kapsamında, 2018 yılı içerisinde seçilen başarılı elit sporcular, haziran ayından itibaren devam eden antrenmanlarını dün sonlandırarak tatile girdi. Canik 19 Mayıs Yüzme Havuzu’nda gerçekleştirilen antrenmanlarına ara vererek tatile giren olan başarılı sporculara, Samsun Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ahmet Güral Karayılmaz ziyaret gerçekleştirdi.

‘ÜCRETSİZ EĞİTİM ALIYORLAR’

‘Geleceğe Kulaç Atıyoruz’ projesi Türkiye’de hatta dünyada takip edilen önemli bir proje haline geldiğini dile getiren Gençlik ve Spor İl Müdürü Ahmet Güral Karayılmaz, “Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüz ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü’müzün iş birliği içerisinde yaklaşık dört yılda 41 binin üzerinde çocuğumuzu havuz ile buluşturduk. Bu proje kapsamında, çocuklarımızın ücretsiz bir şekilde yüzme öğrenmesini, kendi hayatlarını idame ettirebilecek nitelikte suya karşı fobilerini yenmelerini arzu ediyorduk. Fakat bunu bir tık öteye taşıyarak, bu proje kapsamında hali hazırda bizim ekiplerimiz tarafından çalıştırılmakta olan çocuklarımız ciddi bir eğitim alarak, geçtiğimiz dönem ilk yarışmalarına katıldılar ve elit sporcu olma yolunda birçok başarıya imza attılar” dedi.

‘HİÇBİR ÇOCUK YÜZME BİLMİYORUM DEMEYECEK’

Müdür Karayılmaz, “Bu projemiz bir yetenek taraması projesidir. Samsun’daki en iyi öğrencilerimizi bizler dört farklı stilde yüzebilecek niteliğe getirdik. Bu projemizi ücret almadan aynı şekilde devam ettirip çocuklarımızın Türkiye şampiyonalarında boy göstermelerini ve çeşitli yarışmalarımızda önce Samsun’u, sonrasında milli takımımızı temsil etme noktasında iyi noktalara getireceğimize inanıyoruz. Proje sonunda Samsun’da hiçbir çocuğumuz yüzme bilmiyorum demeyecek. İmkanı olmayan çocuklarımız burada yüzmeyi öğrenip aynı zamanda vakitlerini daha verimli geçirerek, elit sporcu olma yolunda çaba gösterecekler” ifadelerini kullandı. 

Mustafa ATASEVEN


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER