Türkiye'yi Kuzey Kore'yle bir tuttu!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu.

Türkiye'yi Kuzey Kore'yle bir tuttu!

Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu.

CHP liderinin konuşmasının satırbaşları şöyle:

Normalde bizim bugün ekonomiyi, tarımı, işsizliği, çocukları, eğitimi, sanatı konuşmamız lazım. Ama bunların hiçbirinden söz etmiyoruz. Dolar almış başını gidiyor, 6 milyon işsizimiz var söz etmiyoruz. Hepimizin kafasında bir şey var, 'Ne olacak bu ülkenin hali' diye... Bu kaygı topluma yerleşmiş, görüşü ne olursa olsun. Çünkü bugüne dair ve geleceğe dair güveni yok. Asla umutsuz olma kardeşim. Ne olursa olsun bil ki bu ülkenin birliğini savunan, vatanını ve bayrağını savunan CHP var.

Başbakan, 'Başkanlık gelmezse Türkiye bölünür' diyor. Bu lafı eden kişi başbakanlık koltuğunda oturamaz. Bunu söyleyen bölücülerin taşeronluğuna soyunmuştur. Koltuğuna sahip çıkacaksın, yetkilerine sahip çıkacaksın. Yetkilerini başkalarına kullandırmayacaksın.

KUZEY KORE BENZETMESİ

Türkiye dünyadan izole oluyor. Peki biz Cumhuriyet'i niye kurduki demokrasiyi niye geliştiriyoruz? Eğitime, bilime neden önerm veriyoruz uygar bir dünyanın parçası olmak için. Ama bugün Türkiye bu dünyanın dışında. Kuzey Kore'ye benziyoruz gittikçe.

BM de aynı kaygıyı taşıyor. 'Türkiye'deki gelişmelerden endişe duyuyoruz' diyor. Biz de olmasak bunları anlatacak kimse yok. BM bu kaygıyı hangi gerekçe ile dile getiriyor? Çünkü kendilerini BM'ye ihbar ettiler. Türkiye Cumhuriyetinin BM'de temsilcisi 'Adil yargılama yapmayacağız' diyor. 'İşkence yapacağız' diyor. Böyle bir tablo Türkiye'ye yakışmıyor. Biz bunu söyledik diye bizi eleştiriyorlar.

Hapishaneler, 2002'de 60 bin kişi vardı. Şimdi tam dört kat artmış. 10 kişilik koğuşta 30 kişi kalıyor. İnsanlar sırayla yatıyor.

"HAPİSTE BİNLERCE SUÇSUZ VAR"

Binlerce suçsuz insan var hapiste. Sorgusuz sualsiz atılıyorlar. 241'e çıktı gazeteci sayısı. Dünyada en çok gazeteci hapseden ülke Türkiye. Dönüp millete diyeceğiz ki 'Bizde demokrasi var' kimse inanmaz. Erbaş, erler hapiste. Öğrenciler hapiste.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER