Suriye'yi işgal etmiyoruz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ''Zeytin Dalı'' operasyonuyla ilgili konuştu, Dünya gündeminde ''Suriye'nin Türkiye'ce işgal edildiği'' yönündeki eleştirileri cevapladı.

Suriye'yi işgal etmiyoruz

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın,  “PKK'nın Suriye ayağı olan PYD/YPG son bir yıl içerisinde Türkiye'yi hedef alan 700'ün üzerinde saldırı gerçekleştirdi. Hatay'ı, Kilis'i vurdu, birçok kayıp verdik. Biz onları defalarca uyardık. Cumhurbaşkanımız bu konuyu uluslararası liderlerle yaptığı toplantılarda, ABD, Rus, İran, Avrupa liderleriyle toplantılarında dile getirdi. Biz bu terörist şebekenin sınırımızda faaliyet göstermesine izin veremeyiz. Ayrıca Afrin halkı da bu insanların bölgeden uzaklaştırılmasını istiyor” açıklamasında bulundu.

İbrahim Kalın, Suriye'nin şgali söylemlerinin gerçek dışı olduğunu aktardı. Kalın açıklamasında, “Suriye'yi işgal etmiyoruz. Bir terör tehdidini bertaraf ediyoruz. Suriye toprağında kesinlikle gözümüz yok. Eğer böyle bir niyetimiz olsaydı o zaman Cerablus, El Bab ve diğer noktalarda kalırdık. Böyle bir niyetimiz yok. Hiçbir komşu ülkenin bir başka ülke tarafından işgal edildiğini görmek istemiyoruz” şeklinde konuştu.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER