Sorunlar tespit edildi

Türkiye ekonomisini değerlendiren MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, Yeni Ekonomi Programı'nın kredibil ve itibarının olduğunu belirterek, "En azından sorunlar tespit edilmiş durumda” dedi

Sorunlar tespit edildi

MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, Türkiye ekonomisini Meclis Kürsüsünden yorumladı. Türkiye ekonomisinin sıkıntılı bir süreçten geçtiğine vurgu yapan Usta, “bir kısım makroekonomik göstergelerimizde hızlı bir bozulma oldu" dedi.

YENİ EKONOMİK PROGRAMI DEĞERLENDİRDİ

Enflasyon ve kur göstergeleri önemli bir istikrarsızlık kaynağı olduğunu söyleyen Usta, "İşsizliğin arttığını, borçluluğun, hem firma hem hane halkı hem de ekonominin genelindeki borçluluğun ekonomi üzerinde yarattığı tahribatı da hepimiz biliyoruz. Bu çerçevede, cari açık ve kamu açığını azaltıcı tedbirlerin alınması gerektiği de ortada. Orta vadeli program, Yeni Ekonomi Programı olarak, o isim altında yayınlandı ve aslında baktığımızda Yeni Ekonomi Programı bu sorunları da tespit ediyor. Bu anlamda, ben kredibil olduğunu düşünüyorum, kredibilitesinin, itibarının olduğunu düşünüyorum, en azından sorunlar tespit edilmiş durumda” diye konuştu.

ÇÖZÜMÜN ÜÇAYAĞI VAR

Türkiye ekonomisindeki sorunların çözümü için işin üçayağı olduğunu belirten Usta, bunları şöyle sıraladı: "Birincisi: Merkez Bankası, düzenleyici kurumlar veya bakanlıkların yapacağı işler var. Buralarda bir kısım işler yapılıyor, şu andaki ekonomik sıkıntıların aşılmasına yönelik olarak gecikmeli de olsa kararlar alınıyor. İkincisi: Hükümetin özellikle maliye politikası alanında yapacağı işler var. Orada hükümetin yavaş gittiğini ifade etmek isterim. Yani bir kısım rakamlar konuşuluyor ancak şu ana kadar henüz somut bir tedbirle karşılaşmış değiliz. Bu somut tedbirlerin bir an evvel alınması lazım, piyasalar bunu bekliyor. Bu, programın itibarı açısından son derece önemli olacaktır. İşin üçüncü ayağı da Meclis tarafından yapılacak işlerdir. Yeni sistem içerisinde artık hükümet tarafından tasarı gelmeyeceğine göre,  burada biz TBMM olarak özellikle Türkiye'nin önünü açacak reformlara da hep birlikte imza atmalıyız. Bunların neler olduğunu geçmişte çok konuştuk, "yapısal reformlar" olarak adlandırdık bunları; şimdi, Yeni Ekonomi Programı'nda "dönüşüm programları" veya "dönüşüme yönelik işler" olarak adlandırılıyor. Hükümetiyle Meclisiyle birlikte bunların yapılması lazım. Bu esnada istikrarı bozacak davranışlardan mutlak suretle kaçınmamız lazım; şeffaflığı azaltacak hususlardan, işlerden, kararlardan mutlak suretle kaçınmamız lazım, Türkiye'ye acil olarak fon girişimini sağlamamız lazım. Bu da güven ve istikrarın teminiyle olur yani fon akışını piyasada sağlamadığımız zaman Türkiye ekonomisi daha büyük sıkıntılarla karşılaşabilir. Firmaları rahatlatacak tedbirlerin de bu çerçevede mutlak suretle alınması gerekiyor."

KURUMLARIN İTİBARI

Kurumların itibarına dikkati çeken Usta, “Hatırlayın, 2000 yılında BDDK'nın kurulması esnasında bankaların denetimindeki bir kısım zayıflıklar bizi 2001 kriziyle karşılaştırdı yani ona mecbur kaldık. Yeni kurumlar kurmaktansa mevcut kurumları daha iyi çalıştırmanın çok daha önemli olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla, bu tür sıkıntıları yaşamamak için mevcut kurumları en iyi şekilde koordine etmemiz gerekir” dedi.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER