Samsun'da adaylar sahaya iniyor

24 Haziran seçimleri milletvekili adaylarının belli olmasının ardından tüm partiler sahaya inmek için hazırlıklarını tamamlıyor.

Samsun'da adaylar sahaya iniyor

24 Haziran seçimleri milletvekili adaylarının belli olmasının ardından tüm partiler sahaya inmek için son hazırlıklarını yapıyor. MHP Samsun’da adaylarını bugün, AK Parti ise Perşembe günü Ankara’da aday tanıtım toplantısı yapacak. İyi Parti’nin adaylarını 26 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı adayı Akşener tanıtacak. CHP’de ilk şok atlatıldı ancak artçı sarsıntı sürüyor

24 Haziran seçimleri milletvekili adaylarının belli olmasının ardından gözler, siyasi partilerin seçim stratejilerine çevrildi. AK Parti İl Başkanı Hakan Karaduman, “Cumhurbaşkanımız ilimizin genelini kapsayacak bir liste ortaya koydu” derken, MHP İl Başkanı Taner Tekin, “Samsun’daki 9 milletvekilinin 8’ini Cumhur ittifakı alacak” iddiasında bulundu. Liste şaşkınlığı yaşayan ve Genel Merkez’e “Seçim yenilgisi yaşanırsa, sorumluluk kabul etmkyoruz” yazısı gönderen CHP il yönetimi ise Samsun’da Seçim Koordinasyon Merkezi açmama kararı aldı. İyi Parti İl Başkanı Ömer Süslü, listenin ilk sırasında Gümüşhane eski MHP Milletvekilinin yer almasını, “Hanımefendinin emanetidir, Başımızın üstünde yeri var” diye değerlendirdi.

AK PARTİ: ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA SAHAYA İNİYORUZ

24 Haziran seçimleri için açıklanan milletvekili aday listelerinin yankıları Samsun’da sürüyor. 24I Haziran çok az bir zaman sahaya inmek için son hazırlıklarını yapan AK Parti, MHP, CHP ve İyi Parti aday tanıtım toplantılarının ardından tam saha çalışmalara başlayacak. AK Parti Samsun İl Başkanı Hakan Karaduman gazetemize yaptığı açıklamada,  partisinin aday tanıtım toplantısının Perşembe günü Ankara’da yapılacağını belirterek, pazartesi günü itibariyle de tüm milletvekili adaylarının ilçe ve merkezdeki programlarına başlayacaklarını ifade etti.

LİSTEMİZ TÜM SAMSUN’A KAPSIYOR

Açıklanan milletvekili aday listesinden tüm teşkilatların memnun olduğunu dile getiren Karaduman, “Adaylarımızın ilçelere göre dağılımına bakıldığında görülüyor ki, Cumhurbaşkanımız ilimizin genelini kapsayacak bir liste ortaya koymuştur. Milletvekili adaylarımızın vatanımıza, milletimize ve şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Ayrıca ilimizin listesinde 2 bayan ve 2 genç adayımızın olması, partimizin bayanlara ve gençlere verdiği değerin bir göstergesidir. Ankara’daki tanıtım toplantısının ardından milletvekili adaylarımız ile sahaya inecek, Cumhurbaşkanımızın göstermiş olduğu hedefler doğrultusunda çalışmalarımızı hızlı bir şekilde sürdüreceğiz” dedi.

CHP’DE ARTÇI SARSINTI SÜRÜYOR

CHP Genel Merkezi’nce belirlenen aday listesinde üçüncü sıranın Saadet Partisi kontenjanına ayrılması, mevcut milletvekili Hayati Tekin’in yeniden aday gösterilmemesi ve il yönetiminin desteklediği eski il başkanı Tufan Akcagöz’ün aday sıralamasında yer almaması nedeniyle büyük bir şaşkınlığın yaşandığı CHP’de ise liste depreminin artçı sarsıntıları sürüyor. CHP İl Başkanı Mehmet Kundak, üçüncü sıradan saadet partili bir ismin kontenjandan aday gösterileceği konusunda kendilerine bir bilgi verilmemesi nedeniyle şaşkınlık yaşadıklarını belirtirken, Genel Merkez’e gönderilen ve “Seçim yenilgisi alırsak, sorumluluk kabul etmiyoruz” ifadelerinin yer aldığı bildiriyle ilgili açıklama yapmak istemedi. Tepkilerinin Saadet Partisi kontenjanına olduğunu ifade eden Kundak, Genel Merkez’in aday tanıtım toplantısının ardından tüm adayların ilçe programlarına başlayacaklarını belirtti. Kundak,  Samsun’da seçim koordinasyon merkezi açmayı düşünmediklerini de belirterek “Cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik iki büro açabiliriz. Milletvekili adaylarıyla ilgili süreci il başkanlığından yürüteceğiz” dedi.

MHP’Lİ TEKİN: EN FAZLA KABUL GÖREN LİSTE BİZİM

Cumhur İttifakı içerisinde yer alan ve milletvekili aday listesini bütün partilerden önce açıklayan MHP’nin Samsun İl Başkanı Taner Tekin ise,  demokratik bir seçim süreci geçirilmesi temennisinde bulunurken, tüm siyasi partilerin milletvekili aday listelerine bakıldığında MHP’nin Samsun’un sorunlarını bilen, çözüm üretebilecek ve Ankara'da bunları dile getirebilecek ve Samsun için çalışacak isimler olduğunun görüldüğünü dile getirdi. MHP’nin 16 aday adayı içerisinde sıralamaya giren milletvekillerinin halk tarafoıdan en fazla kabul gören liste olduğunu dile getiren Tekin, “Yarın (bugün) Sevgi kafe'de iftar programı düzenleyerek tüm adaylarımızın katılımıyla tanıtım toplantısı yapacağız.  3 Haziran’da ise Seçmen İletişim Merkezimizi Cumhuriyet Meydanı’nda açacağız. Samsun'un MHP’ye ve Cumhur İttifakına büyük bir teveccüh göstereceğini düşünüyorum. Birinci turda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı seçilmesini sağlamak öncelikli hedefimiz. İkinci hedefimiz ise milletvekili sayısını arttırıp mecliste daha fazla vekil olması ve mecliste daha güçlü bir MHP olacak. MHP bu seçimde Samsun’da tarihinin en yüksek oyunu alacak. İddia ediyorum,  Samsun'daki 9 milletvekilinin 8'ini Cumhur İttifakı alacak. Cumhur ittifakı milletvekilliklerini 4'er 4'er paylaştığında kimse şaşırmasın” diye konuştu.

SANIRIM SAMSUN’U GÖZDEN ÇIKARMIŞLAR

İyi Parti’nin milletvekili aday listesinde MHP eski Gümüşhane milletvekilinin yer almasını da değerlendiren Tekin, “20 yıl önce MHP milletvekililği yapmış bir isimden bahsediyoruz. Bunlar halk tarafından doğru karşılanmıyor çok da teveccüh görmüyor. Sanırım ablaları Samsun’u gözden çıkarmış” dedi.

ÖMER SÜSLÜ: HANIMEFENDİNİN EMANETİ

Seçimin iddialı partilerinden İyi Parti İl Başkanı Ömer Süslü ise eski MHP Milletvekili Mehmet Yaşar’ın yer almasını “Hanımefendinin emanetidir. Kendisinin yüzde 30 kontenjanı vardı. Bize güvendiği için bu kontenjanını Samsun'a verdi. Biz milletvekili adalarımızla ilgili hanımefendiye sonsuz destek vermiştik. Kimi gönderiyorsanız, başımızın üstünde yeri var dedik. O da yakın çalışma ekibinden bir ismi gönderdi. Çok değerli bir isim. Samsun'da da çok ciddi dostlukları var. Samsun'da da ciddi bir Gümüşheneli nüfus var. Diğer taraftan ikinci sıra adayımız İbrahim Özyer de Samsun'a çok vakıf bir isim. Oldukça dengeli bir listemiz var. Samsun'un bütün sorunlarını ekip olarak çözeceğiz” dedi.

AKŞENER 26 MAYIS’TA SAMSUN’DA

İyi Parti’nin Cumhurbaşkanı Adayı ve Genel Başkan Meral Akşener’in 26 Mayıs’ta Samsun’a geleceğini anımsatan Ömer Süslü, “Cumhuriyet Meydanı’nda o gün milletimizle dertleşeceğiz. Üye kayıtlarımızı da aynı gün yapacağız. Şu anda bile sahada olan tek partiyiz. Demokratik bir yarış olmasını ve yalanın dolanın, fitnenin olmadığı bir seçim dönemi geçirmemizi temenni ediyorum. İyi Parti Samsun'da birinci parti olacak” diye konuştu.  Gülsüm ATİK

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2018, 09:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER