PYD Yüzünden ABD ile Küsecek Değiliz

Dışişleri Bakanı, Türkiye ile ABD arasında PYD kriziyle ilgili, "Onlar farklı düşünüyor biz farklı düşünüyoruz diye küsecek değiliz" dedi

PYD Yüzünden ABD ile Küsecek Değiliz

ABD'de bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,  Türkiye ile  Amerika arasında PYD konusundaki düşünce farklılığına değinerek, "Onlar farklı düşünüyor biz farklı düşünüyoruz diye küsecek değiliz" açıklamasında bulundu.

Washington'daki temasları sırasında  George Washington Üniversitesi'nde verdiği konferansın ardından  Amerika'nın Sesi radyosuna konuşan Çavuşoğlu şunları kaydetti:

"BİZ ÖNEMLİ 2 ORTAĞIZ VE ORTAK HEDEFLERİMİZ VAR"

"Biz önemli iki ortağız ve ortak hedeflerimiz var. Ama bazen değişik konularda farklı düşünebiliyoruz, bu düşüncemizi de açıkça söylediğimiz zaman sanki iki ülke arasında problem var gibi (algılanıyor).

"KÜSECEK DEĞİLİZ"

Hiçbir iki ülke her konuda yüzde yüz hemfikir olamaz. Mesela PYD konusunda onlar farklı düşünüyor biz farklı düşünüyoruz, ama burada farklı düşünüyoruz diye küsecek değiliz. Niye farklı düşündüğümüz konusunda birbirimizi ikna etmemiz lazım ki bizim elimizde deliller var. PYD ile PKK'nın hiçbir farkının olmadığına dair belgeleri, bilgileri veriyoruz, arazide onlarla beraber istihbaratların yine birlikte çalışmaları var. Dolayısıyla burada farklı düşündük diye ilişkiler bozuldu diye böyle haber yapmak ya da yaygara yapmak doğru değil. Bunu çok seviyoruz, burada da  Türkiye'de de bunu yapanlar var.

Dolayısıyla  Amerika ile  Türkiye arasındaki ilişkilerde bir bozulma yok, tam tersi stratejik ortaklığımız bugünlerde daha da önem arz ediyor ki, biraz önce (konferansta) bahsettiğim konularda mesafe kat edelim. Bölgemize ve önemli sorunların çözümüne yardımcı olalım."

"ESAS PROBLEM BU GÜVENLİĞİ KİM SAĞLAYACAK?"

Suriye'de güvenli bölge konusuna da değinen Çavuşoğlu şunları kaydetti:

"Esasen güvenli bölge konusunda birçok ülke bizim gibi düşünüyordu, bölgedeki ülkeler..  Fransa gibi  Avrupa ülkeleri de bizim gibi düşünüyordu ama esas problem bu güvenliği kim sağlayacak. Uçuşa yasak bölge temin edilebilecek mi? İhlal edilir mi? Esas endişe buydu. Şimdi çatışmaların durdurulmasıyla beraber yeni bir umut doğdu ve de facto bölgeler oluşturulacak. DAEŞ'ten temizlenen bölgeler olacak buralar da güvenli bölge olacak ve buralara evini terk etmek zorunda olan Suriyeliler sadece  Türkiye'dekileri kast etmiyorum. Zorla onları geri gönderemeyiz, gönüllü gitmek isteyen varsa onlara da yardımcı olmak lazım ama 8 milyon yerinden edilmiş Suriyeli var. O nedenle bu güvenli bölgeler zor şartlarda yaşayan insanlara daha iyi bir hayat kurabilmemiz için önemli."

"SURİYE KONUSUNDA KRİTİK BİR AŞAMADAYIZ"

Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı  John Kerry'nin  Türkiye'yi ziyaret etmeyi planladığını da ifade ederek şunları söyledi:

"Tabi  Amerika ile bir araya gelince özellikle var olan ciddi sorunları görüşüyoruz ve  Suriye konusunda da kritik bir aşamadayız. Geçici ateşkesle çatışmaların durdurulması sağlandı ve insani yardımları ulaştırmak konusunda bazı olumlu gelişmeler var, ama daha da önemlisi doğrudan olmasa bile  Cenevre'de müzakerelerin ikinci tur başladı, şimdi ara verildi üçüncü tura geçilecek. Bir taraftan siyasi bir çözüm için çaba sarf ederken diğer taraftan terör örgütleriyle mücadele, özellikle DAEŞ gibi,  Irak ve  Suriye'nin topraklarını işgal eden terör örgütüyle mücadeleyi nasıl yapabiliriz, nasıl daha etkili yapabiliriz, arazideki güçlerle nasıl işbirliği yapabiliriz, bunları konuştuk ve önümüzdeki günlerde askeri makamlar arasında da yine görüşmeler devam edecek."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER