PARTİLERDE 'BAŞKAN' MESAİSİ

AK Parti'de aday adaylığı başvuruları dün itibariyle başladı. CHP'de en büyük yarış Atakum'da yaşanıyor. MHP ise İlkadım'ı bu kez AK Parti'den almanın hesaplarını yaparken, güçlü olduğu ilçeleri de alma hesabını yapıyor. İYİ Parti’de yeni yönetim ise aday arayışında

PARTİLERDE 'BAŞKAN' MESAİSİ

2019 mart ayında yapılacak yerel seçimler için, siyasi partilerin Samsun'da aday belirleme çalışmaları kasım ayı itibariyle hareketlendi. MHP'nin yerel seçimlerde Cumhur İttifakı'nda yer almama ve kendi adaylarını çıkarma kararı almasının ardından, AK Parti'de aday adaylığı başvuruları dün itibariyle başladı. Aday belirleme çalışmalarında şu anda en hızlı parti CHP. CHP'nin Büyükşehir adayının Hayati Tekin olup olmayacağına ilişkin belirsizlik sürerken, en büyük yarış Atakum'da yaşanıyor.

AK PARTİ’DE BAŞVURULAR BAŞLADI

Mart 2019'ta yapılacak yerel seçimler için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki MKYK toplantısının ardından AK Parti'de, yerel seçim süreci de hareketlendi. Bir süredir MHP ile yapılması gündemde olan yerel seçimlerde ittifak konusunun sonuca bağlanmasının ve her iki partinin kendi adaylarıyla seçime gitmesi kararı alınmasının ardından, AK Parti'de mart 2019'da yapılacak yerel seçimler için adaylık başvuruları dün başladı. Adaylık başvuruları, belediye başkanlıkları için 5-12 Kasım'da, belediye ve il genel meclisi üyelikleri için 5 Kasım-12 Aralık'ta alınacak.      

AK PARTİ MERKEZ YOKLAMASI YAPACAK

Buna göre, AK Parti bütün seçim çevrelerinde seçime katılacak, parti adaylarının tespiti ve sıralamasında ‘merkez yoklaması’ usulü uygulanacak. Başvurular, büyükşehir ve il belediye başkanlıkları için ‘Genel Merkez’e veya buraya iletilmek üzere il başkanlıklarına, ilçe ve belde belediye başkanlıkları için il başkanlıklarına veya il başkanlıklarına iletilmek üzere ilçe başkanlıklarına, il genel meclisi ve belediye meclisi üyelikleri için ilçe başkanlıklarına bizzat yazılı yapılacak. AK Parti'de başvurular aksecim.akparti.org.tr adresi üzerinden, istenilen belgelerin sisteme aktarılmasıyla yapılabilecek. Mevcut belediye başkanları ise başvuruda bulunamayacak. Aday adayı olmak isteyen kamu görevlileri için son tarih 1 Aralık 2018.

TEŞKİLATA GELMELERİNE GEREK KALMADI

Kişiler hiç teşkilata gelmeden de internet üzerinden ‘ön başvuru’ da bulunabilecek. Adayların, başvuru işlemini kesinleştirmek için sistemden çıkarılan başvuru formunu imzalamaları gerekecek. Başvuruya eklenecek, sabıka kaydı, eğitim durumunu gösterir belge ve askerlik durum belgesi E-Devlet üzerinden alınabilecek. Büyükşehir ve il belediye başkan adaylıkları için başvuru aidatı II Başkanlığı hesabına; ilçe ve belde belediye başkan adaylıkları ve  meclis üyelikleri için başvuru aidatı ise İlçe Başkanlıklarının hesabına yatırılacak. Kadın ve genç (18-25) adaylar aidatın yarısını, engelli aday ise dörtte birini ödeyecek.

TEMAYÜL YOKLAMASINDA BİR İLK

AK Parti'de temayül yoklaması kasım ayı içinde, müracaatların alınmasından sonraki bir tarihte yapılacak. İlk kez e-temayül sistemi uygulanacak. Temayül yoklaması 10:00-16:00 saatleri arasında gerçekleştirilecek. Saat 16:00'da Temayül Yoklaması biter bitmez sonuçlar Cumhurbaşkanı'na ulaşacak. E-temayül yoklamasıyla her temayül yoklamasından yaklaşık 100 bin TL tasarruf amaçlanırken, kağıt ve malzeme israfının önüne geçilmesi planlanıyor.

EN HIZLI CHP ÇIKTI

Mart 2019 yapılacak yerel seçimler için aday adaylığı başvurularının tüm partilerden önce başladığı CHP, Büyükşehir Belediye Başkan adayını şimdiden belirledi. CHP eski Samsun Milletvekili öncesinde de Tekkeköy Belediye Başkanı olan Hayati Tekin'in, Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday gösterileceğine ilişkin kulisler devam ediyor. CHP'nin 2014 yerel seçimlerinde kaybettiği Atakum'u geri almak için de hummalı bir çalışma var. CHP’de Atakum Belediye başkanlığı için Aylin Tat, Cemil Deveci, Murat Erkan, Bayram Çelik, Turgay Özçelik ve Abdullah Taşkın, Atakum için önce kendi aralarında yarışacaklar.

İLKADIM’DA KAVAKLI ADAY ARAYIŞI DEMİRTAŞ’A TAKILDI

Öte yandan CHP'de Tekkeköy'de İlçe Başkanı Tansu Çıkış'ın ismi geçiyor. CHP'nin Kavaklı aday çıkarmak için çalışma yaptığı İlkadım'da Yılmaz Karagöz'ün adı öne çıkmasına rağmen, MHP'de İlkadım için diğer bir Kavaklı isim olan Necattin Demirtaş'ın öne çıkmasının ardından Karagöz'ün, İlkadım'a aday olmak istemediği konuşuluyor. CHP'de İlkadım Belediye Başkan adaylığı için öne çıkan isim ise Murat Şenel. Resmen tek başvuruda bulunan isim olan Şenel, inşaat mühendisi. CHP'de adayların, kamu görevlilerinin istifa etmesi için son gün olan 1 Aralık'tan sonraki iki hafta içerisinde tüm il ve ilçelerde belediye başkan adaylarını açıklaması bekleniyor.

MHP’NİN GÖZ DİKTİĞİ İLÇELER

Yerel seçimde öteden beri 'ittifak yapılmaması' yanlısı olan MHP İl Başkanı Taner Tekin ile seçim hazırlıklarını sürdüren MHP'de ise Büyükşehir dahil olmak üzere en güçlü oldukları İlkadım, Bafra, Kavak, Havza, Ladik, Asarcık, Vezirköprü için aday arayışları sürüyor. MHP'de 2014 yerel seçimlerinde az bir fark ile seçimleri kaybeden Necattin Demirtaş, MHP Genel Merkezi'ne giderek, resmi aday adaylığı başvurusunu yaptı. Atıf Yiğit ve Erkut Çiftçi'nin de aday adayı olduğu MHP'de belediye başkan adaylarının bu ay sonuna doğru açıklanması bekleniyor. MHP'de Büyükşehir Belediye başkanlığı için daha önce aday gösterilen Ferhat Günaydın ve Sezgin Gümüş'ün adı geçiyor. MHP'de  Canik'te Abdullah Karabıcak, Erdem Okan, Atakum'da Necdet Çamaş, Ahmet Hatinoğlu, Özgür Topkaya, Nusret Seven, Abdurrahim Çamaş, Songül Kişioğlu, 19 Mayıs'ta; Hüseyin Kurt, Vezirköprü'de, Ahmet Özata, Alaçam'da İlyas Acar, Kavak'ta; Şerif Ün, Murat Kaya, Bayram Eriştin, İlyas Cinsoy, Havza'da; Tuncer Keskin, Ladik'te Ali Sukas, Terme'de Ali Acar, Çarşamba'da Gürhan Gürdal, İbrahim Fırıncı, Tekkeköy'de; Muhammet Ali Yücel, Kemal Vural'ın adı geçiyor.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER